8 باور غلط درباره دندان‌ها

مثلا بعضی‌ها تصور می‌کنند شیرینی خوردن باعث می‌شود که دندان کِرم بگذارد و از این جور حرف‌ها. به نظر شما این باورها مبنای علمی‌ دارند؟

 

 

در میان مردم، باورهای مختلفی درباره چیزهای مختلف وجود دارد که بهداشت دهان و دندان هم از این قاعده مستثنا نیست. مثلا بعضی‌ها تصور می‌کنند هر دندانی که بیفتد، یک دندان جدید به جای آن در می‌آید و یا شیرینی خوردن باعث می‌شود که دندان کِرم بگذارد و از این جور حرف‌ها. به نظر شما این باورها مبنای علمی‌ دارند؟ در «دهان و دندان» این هفته 8 نمونه از این باورهای غلط اما رایج را در حوزه بهداشت دندان‌ها با هم ورق می‌زنیم....

1.شیرینی نخور، دندان‌ات کِرم می‌گذارد!
شما هم حتما این جمله را شنیده‌اید. آیا شما هم به وجود كِرم دندان اعتقاد دارید یا این موضوع را یك باور عامیانه می‌دانید؟ محققان در یك پژوهش جدید تصاویر میكروسكوپی از ساختارهای بسیار كوچك و عجیب شبیه به كِرم را در درون دندان كرسی انسان به دست آورده‌اند. براساس این گزارش، از زمان‌های بسیار قدیم و در بسیاری از فرهنگ‌ها، این اصطلاح در بین مردم رواج داشته است كه دندان‌ها دچار كِرم‌خوردگی شده و پوسیده و تخریب می‌شوند و اكنون محققان با كشف این ساختارهای جدید و بسیار كوچك، این باور قدیمی را اثبات كرده و نشان داده‌اند.محققان دانشكده پزشكی دانشگاه مریلند كه كاشف این اجزای كِرمی‌شكل هستند، در این باره می‌گویند: «ما می‌دانیم كه این ساختارها كِرم نیستند اما ماهیت اصلی آنها هنوز نامعلوم است.»
در این پژوهش معلوم شده است كه اجرام استوانه‌ای یا لوله‌ای شكلی از میان حفره‌های طبیعی دندان‌ها به سمت بیرون رشد كرده‌اند. درون یك دندان انسان بیش از 500 هزار عدد از این استوانه‌ها در هر میلی مترمربع وجود دارد كه به عنوان كانال‌های كشیده شده از اعصاب به سمت دندان عمل می‌كنند. این استوانه‌ها احساس گرما و سرما را به اعصاب دندان منتقل می‌نمایند. نظر دندانپزشكان درباره ماهیت و منشأ این ساختارها متفاوت است. در پژوهش جدید تصاویر دقیق‌تری از این ساختارها به دست آمده است، اما در عین حال سوالات بیشتری را در ذهن محققان به وجود آورده است. از این رو بررسی‌های دانشمندان برای كشف ماهیت این ساختارها ادامه خواهد داشت.

2.جرم گیری به مینای دندان آسیب می‌رساند!
بیشتر مردم تصور می‌كنند جرم‌گیری دندان موجب نازك شدن مینای دندان و پوسیدگی آن می‌شود اما در واقع، هنگامی كه جرم روی دندان‌ها تشكیل می‌شود، لایه‌ای روی دندان‌ها قرار گرفته و آن را از تحریكات سرما و گرما حفظ می‌كند. به هنگام جرم‌گیری این لایه برداشته می‌شود و حساسیت به سرما و گرما در دندان‌ها رخ می‌دهد و این باور غلط را به وجود می‌آورد كه دندان‌ها در اثر جرم‌گیری تراشیده شده و خالی شده‌اند. باید توجه داشت كه اساسا دستگاه جرم‌گیری قادر به تراش دندان نیست و این حساسیت تنها به علت برداشته شدن لایه جرم است. تنها وسایلی که قادر به تراش دندان‌ها هستند، فرزهایی هستند که سر الماسی و یا کار باید دارند و روی مته دندانپزشکی سوار می‌شوند.

3.در هر بارداری، مادر یک دندان‌اش را از دست می‌دهد!
حتما این را شنیده‌اید که «زنان به ازای هر بارداری، یک دندان خود را از دست می‌دهند» اما این یک عقیده کاملا اشتباه است. بارداری به خودی خود هیچ اثری روی دندان‌ها ندارد. این باور غلط از آنجا شکل گرفته که در گذشته تصور می‌شد جنین کلسیم مورد نیاز خود را از دندان‌های مادر می‌گیرد اما امروزه ثابت شده که جنین کلسیم و سایر مواد مورد نیاز خود را از مواد غذایی‌ای که مادر می‌خورد دریافت می‌کند. واقعیت این است که علت از دست رفتن دندان در بیشتر زنان باردار، رژیم غذایی پر شکر همراه با بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان مادر و مراجعه نکردن او به دندانپزشک است.

4.قاشق را قبل از گذاشتن در دهان کودک، اول در دهان خودتان بگذارید تا کاملا تمیز شود!
یکی از عادت‌های غلط برخی مادران این است که قاشق و یا پستانک کودک را قبل از اینکه در دهان کودک بگذارند، به منظور تمیز کردن، اول آن را داخل دهان خود می‌گذارند. هم‌زمان با رویش دندان‌ها، میکروب‌های پوسیدگی‌زا وارد دهان می‌شوند و آغاز به فعالیت می‌کنند که این عادت غلط برخی مادران باعث می‌شود این میکروب‌های پوسیدگی‌زا زودتر وارد دهان کودک شوند و به همین دلیل پوسیدگی‌های دندان را در کودک افزایش دهند. دهان مادر به هیچ‌وجه از دهان کودک تمیز تر نیست و این کار باعث می‌شود بسیاری از میکروب‌های بیماری‌زا وارد دهان کودک شوند که مهم‌ترین این میکروب‌ها میکروب‌های پوسیدگی‌زا هستند.

5.عمر دندان‌های شیری تا 7سالگی است
در میان مردم این باور غلط وجود دارد که عمر دندان‌های شیری تا 7سالگی است. این تصور باعث شده در حفظ و بهداشت دندان‌های شیری سهل‌انگاری شود. حدود 70درصد از ناهنجاری‌های دندانی در سنین بالا ناشی از کم‌توجهی به دندان‌های شیری و زود از دست دادن این دندان‌ها است. زود از دست دادن دندان‌های شیری که باید تا سن 10 تا 12 سالگی حفظ شوند باعث می‌شود فضای خالی آنها توسط دندان‌های مجاور پر شود که این مشکل باعث می‌شود جایی برای رویش دندان‌های دایمی وجود نداشته باشد و ناهنجاری‌های دندانی و فکی ایجاد ‌شود. افتادن دندان‌های شیری از شش و هفت سالگی آغاز می‌شود و تا10ـ 12سالگی ادامه می‌یابد؛ بنابراین والدین باید درست مانند دندان‌های دایمی از دندان‌های شیری هم مراقبت کنند و برای ترمیم و عصب کشی این دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنند.

6.دود سیگار و اسپری بی‌حسی درد دندان را از بین می‌برد!
حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که وقتی دندان‌شان درد می‌گیرد، سیگار می‌کشند که دود آن در اطراف دندان باعث کاهش درد شود و یا از داروخانه یک اسپری بی‌حسی می‌خرند و به دندانی که درد می‌کند می‌زنند تا درد دندان‌شان بهتر شود ولی این هم یک باور غلط است؛ چون اسپری بی‌حسی فقط لثه را بی‌حس می‌کند و موقتا شما احساس بی‌دردی می‌کنید ولی در واقع این احساس گذرا است و با عصب کشی دندان‌تان درد آن واقعا بهبود پیدا می‌کند.

7.مکیدن پستانک باعث نامرتبی دندان‌های کودک می‌شود:
این هم یک باور غلط است که برخی افراد برای اینکه کودک‌شان در آینده نیاز به ارتودنسی پیدا نکند، به او پستانک نمی‌دهند ولی دندانپزشکان اعتقاد دارند که مکیدن پستانک تا سال دوم زندگی مانعی ندارد و حتی به تقویت قدرت جویدن کودک و عضلات جونده کمک می‌کند.

8.در عصب‌کشی، عصب دندان کشته می‌شود!
خیلی‌ها فکر می‌کنند با عصب‌کشی، عصب دندان‌شان کشته می‌شود ولی واقعیت این است که عصب دندان‌شان قبلا در اثر عفونت، مرده است و با عصب‌کشی این عصب مرده از داخل دندان خارج می‌شود و فضای داخل دندان با مواد دندانی پر می‌شود.
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

رنگ ها ۸۹/۰۴/۲۳ 11:46 AM

 

دانستن نکات زیر درباره استفاده بهینه از رنگ‌ها خالی از فایده نخواهد بود...

 برای لاغر شدن ، از بشقاب و رومیزی آبی رنگ استفاده کنید. رنگ آبی اشتها را کم می‌کند .

=اگر مضطرب هستید و فشار عصبی طاقت شما را بریده است، از رنگ سبز استفاده کنید. رنگ سبز

آرامبخش است و فشار خون را کاهش می‌دهد .

اگر بی‌حال و حوصله هستید، رنگ نارنجی را انتخاب کنید، هنگام استحمام صبحگاهی از حوله و ابزار

 نارنجی استفاده کنید، رنگ نارنجی بی‌حالی شما را از بین می‌برد .

اگر از کم خونی رنج می‌برید، میوه‌های قرمز رنگ مانند گیلاس ، توت فرنگی و گوشت قرمز مصرف

 کنید.

=افراد افسرده لباس زرد رنگ بپوشند. غذاهای زرد بخورند و رنگ زرد را اطراف خود بجویند. رنگ زرد

سطح انرژی را بالا برده و مانع افسردگی می‌شود .

اگر کم خواب هستید وسایل اتاق خواب را به رنگ بنفش درآورید یا از چراغ خواب به رنگ بنفش

 استفاده کنید. رنگ بنفش آرامش دهنده و خواب‌آور است .

اگر مشکلی پیش روی شماست، از رنگ نیلی استفاده کنید، رنگ نیلی کمک می‌کند تا بهتر

 بیندیشید .

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

رفتاری که موجب تلخ شدن شیر مادر می‌شود!!

رفتاری که موجب تلخ شدن شیر مادر می‌شود!!

آیا میدانید این رفتار در مادران شیرده باعث می شود که شیرشان تلخ شود؟
 
 رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: فعالیت بدنی شدید مادر شیرده به علت ورود اسید لاكتیك به شیر موجب تلخ شدن شیر مادر می‌شود و به همین علت شیرخوار از خوردن شیر امتناع می‌كند.
پریسا ترابی افزود: فعالیت بدنی مناسب برای بهبود وضعیت جسمانی و روانی مادر شیرده از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی گفت: ورزش منظم و در حد متعادل مانعی برای شیردهی مادر محسوب نمی‌شود، اما گاهی دیده می‌شود كه پس از فعالیت بدنی شدید و ورزش مادر شیرده به علت ورود اسید لاكتیك به شیر، طعم تلخ در شیر ایجاد می‌شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می‌كند.
رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: در این مواقع لازم است مادر قبل از شیردادن، سینه خود را بشوید و اگر هنوز شیر خوار مایل به شیر خوردن نیست مقدار كمی از شیر خود را قبل از تغذیه شیرخوار دور بریزد و بعد به نوزاد خود شیر بدهد.
ترابی اضافه كرد: مادر شیرده اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد، می‌تواند شیر تولید كند اما باید توجه داشت كه در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر می‌شود و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود احساس ضعف، خستگی و بی‌حوصلگی می‌كند و توان مراقبت از كودك را نخواهد داشت.
وی گفت: تغذیه مناسب مادر در دوره شیردهی برای پیشگیری از سوء تغذیه نوزاد بسیار مهم است. سوءتغذیه سلامت مادر را به خطر می‌اندازد و در سلامت كودك نیز اختلال ایجاد می‌كند.
رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: پس از اتمام دوران شیردهی نیازهای تغذیه‌ای مادر به وضعیت عادی بر می‌گردد و در صورت تغذیه نادرست و ناكافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار ضرر می‌بیند و با عوارضی مانند پوكی استخوان، مشكلات دندانی و كم‌خونی مواجه می‌شود.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

بهترین زمان برای مصرف شیر

آیا می دانید بهترین زمان برای مصرف شیر چه موقع است؟صبح ،ظهر،شب؟
 
مصرف شیر در وعده صبحانه بی‌حوصلگی و عصبانیت را كاهش می‌دهد
 یك متخصص تغذیه گفت: مصرف شیر در وعده صبحانه بی‌حالی، بی‌حوصلگی و عصبانیت را كاهش می‌دهد.
سید ضیاءالدین مظهری افزود: نوشیدن شیر در وعده صبحانه كه مهمترین وعده غذایی تلقی می‌شود بی‌حالی، بی‌حوصلگی و عصبانیت را كاهش می‌دهد.
وی گفت: برای داشتن خواب آرام، پردامنه و آماده‌سازی مغز برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان‌تر می‌توان یك لیوان شیر، یك عدد سیب، هویج، یك دانه خرما و یك قاشق مرباخوری عسل قبل از خواب مصرف كرد.
این متخصص تغذیه گفت: برای خواب بهتر می‌توان از مخلوط آب كاهو و سیب استفاده كرده و آرامش را برای خود فراهم ساخت یا از سایر فرآورده‌های لبنی مثل ماست و دوغ استفاده كرد.
مظهری افزود: ظرفیت، توان یادگیری، هوش و استعداد زمینه ارثی دارد ولی عوامل مختلف طبیعی به خصوص نوع، مقدار، كیفیت مواد خوراكی روزمره، تناسب، تعادل و تنوع در تمام دوران‌ زندگی بر قدرت فعالیت‌های مغز تأثیرگذار است.
مظهری اضافه كرد: بدن افراد با طلوع و غروب آفتاب تنظیم می‌شود. مصرف هرچه بیشتر كربوهیدرات‌های تصفیه شده موجب اختلال در ریتم بیولوژیكی یا ساعت درونی بدن می‌شود و آنزیم‌ها و هورمون‌های ساخت و ساز در روز را فعال می‌سازد.
وی افزود: انواع شیرینی، كیك، آب نبات، نوشابه یا آبمیوه‌های شیرین شده، قهوه، كاكائو، سطح گلوگز خون را افزایش می‌دهند و موجب تحریك و ترشح بیشتر انسولین می‌شوند كه با سرازیر شدن انسولین به جریان خون، سرعت انتقال گلوكز به درون سلول‌ها بیشتر می‌شود.
این متخصص تغذیه اضافه كرد: سرعت انتقال گلوكز به درون سلول‌ها موجب افت سطح قند خون می‌شود كه كاهش فشار خون را به همراه دارد و فرد را دچار خواب‌آلودگی، كم‌طاقتی، بی‌حوصلگی، ولع بیشتر به خوردن مواد قندی می‌كند و این موضوع نه تنها باعث كاهش یادگیری می‌شود بلكه زمینه چاقی و افزایش وزن را نیز در فرد ایجاد می‌كند.
 
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه می‌دارد

8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه می‌دارد

فرتوتی، آلزایمر و کاهش حافظه ناشی از افزایش سن:این شرایط افول ذهنی که مربوط به افزایش سن می‌باشد می‌توانند به تاخیر بیفتند و یا .....
 

فرتوتی، آلزایمر و کاهش حافظه ناشی از افزایش سن:این شرایط افول ذهنی که مربوط به افزایش سن می‌باشد می‌توانند به تاخیر بیفتند و یا جلوگیری شوند. علاوه بر درگیری با فعالیت روزانه که برای مغز مفید می‌باشد، یک رژیم متوازن و مرتب غنی از اسید‌های آمینه ضروری، روغنهای امگا، مواد معدنی و ویتامین‌ها حافظه تیز و پر شور را به همراه دارند. برای اینکه بتوانید مواد مغذی مورد نیاز را به مغز خود برسانید از غذاهای زیر استفاده کنید.

 1-ماهی:

 پروتئین به عنوان یک جزء در ساخت انتقال دهنده‌های عصبی یا نوروترانسمیتر‌ها(موادی که ضربان عصبی را در طول یک سیناپس انتقال می‌دهند)، برای بهبود فعالیت ذهنی ضروری می‌باشدگذشته از منبع عالی پروتئین، ماهی سرشار از روغن‌های ضروری، از قبیل امگا 3 می‌باشد. امگا 3 از عملکرد مغز محافظت می‌کند. ماهی‌های دریایی غنی‌ترین منبع اسید‌های چرب می‌باشند. این ماهی ها شامل ماهی آزاد، هالیبوت، ماکرل و ساردین می‌باشند.

 2-زغال اخته:

این میوه لذیذ سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی است که رادیکال‌های آزاد را که سبب پیری می‌شوند از بین می‌برد. همچنین این میوه دارای خواصی می‌باشد که شروع کاهش مربوط به افزایش سن را به تاخیر می‌اندازد. این کار را از طریق حفاظت سلولهای مغز و جلوگیری از تخریب آنها به وسیله مواد شیمیایی، پلاک‌ها یا ضربه روحی انجام می‌دهد. زغال اخته بر علیه دیگر فاکتور های عامل پیری نیز می‌جنگد.

 3-آجیل و دانه ها:

آجیل و دانه ها غذاهایی شگفت انگیز برای مغز انسان می‌باشند. این غذاها حاوی پروتئین و اسید‌های چرب و آرژینین آمینه می‌باشند که غده هیپوفیز را تحریک می‌کنند تا هورمون رشد را آزاد سازد. هورمون رشد ماده‌ای است که بعد از 35 سالگی کاهش می‌یابد و فایده ضد پیری برای مغز دارد. مخلوطی از مواد ضد پیری را که شامل یک فنجان گردو،  2/1فنجان دانه کدو تنبل،  3/1 فنجان توت خشک،  4/1 فنجان دانه کنجد،  2/1 فنجان برگه زرد آلو می‌باشد تهیه کنید و همه جا همراه خود داشته‌باشید و در بین وعده‌های غذایی از آنها بخورید. این مخلوط مغز را تغذیه می‌کند.  ضمناً در پاکت فریزر یا در ظرف در‌دار بریزید تا تازه بمانند.

 4-سبزیجات خانواده کلم:

 کلم بروکلی، گل کلم و کلم فندقی سرشار از ماده مغذی با نام کولین می‌باشند. این ماده برای حافظه و سلامت مغز ضروری می‌باشد. کولین پیش در آمد استیل کولین می‌باشد.  استیل کولین در فرایند‌های مغزی مشارکت دارد. همان طور که سن افزایش می‌یابد، خروجی کولین طبیعی بدن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین می‌توان با خوردن غذاهای مملو از کولین،  تولید استیل کولین را افزایش داد و قدرت مغز را بهبود بخشید. منابع دیگر کولین تخم مرغ، دانه سویا، بادام زمینی، کلم، لوبیاچیتی و لوبیا قرمز می‌باشند.  

 5-روغن: چربی های غیر اشباع یگانه

چربی‌های غیراشباع تک‌گانه حاوی اسیدهای چرب ضروری، اسید لینولنیک گاما هستند. این اسیدها علاوه بر دیگر فواید برای بدن، برای عملکرد مغز ضروری می‌باشند.  روغن زیتون، کنجد، کانولا، بادام و روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع تک گانه می‌باشند.  محققان با مطالعه روی بعضی افراد به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی همراه با چربی‌های غیر اشباع و غیر هیدروژنه خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد.  اما افرادی که روغن های اشباع شده صرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می‌باشند.

 6-غذاهای دارای  L-Carnitine

 بسیاری مواقع مشکلات حافظه‌ای مربوط به سن بر اثر افزایش پلاک و کاهش ذخیره خون مغز ایجاد می‌شود.  L-Carnitine،  یک اسید آمینه است که در کلیه ساخته می‌شود و جریان را در مغز سرعت می‌بخشد. به غیر از فواید بیشماری که برای مغز دارد.  همچنین به دلیل اینکه از اکسیداسیون چربی در مغز جلوگیری می‌کند مانع از ابتلای افراد به آلزایمر می‌شود.  گوشت،  ماهی، بوقلمون، گندم، آوکادو، شیر و لوبیای سویا تخمیر شده از منابع مهم L-Carnitine می‌باشند.

 7-جلبک های ريز :

جلبک های ريز، اقیانوس و دریاچه‌های تمیز و سالم شامل جلبک سبز آبی، اسپیرولینا، کلورلا،  سی وید و کلپ می‌باشند، که هضم این جلبک‌ها آسان می‌باشد و سرشار از پروتئین، انرژی زیاد و صدها مواد معدنی هستند این جلبک‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید و عملکرد صحیح مغز خود را تضمین کنید.

 8-چای سبز:

چای سبز از فعالیت آنزیمی ‌که در بیماری آلزایمر دخیل می‌باشد جلوگیری می‌کند. همچنین غنی از پلی فنل‌ها و آنتی اکسیدان‌هاست که از پیری زودرس مغز جلوگیری می‌کند. لذا هر روز دو فنجان چای سبز بنوشید. برای حذف کافئین، چای سبز را 45 ثانیه بخیسانید سپس آب آن را دور ریخته و آب داغ تازه به آن اضافه کنید.

 تقویت کننده‌های گیاهی

 تعداد زیادی داروی گیاهی چینی وجود دارد که برای عملکرد مغز مفید می‌باشند، از قبیل جینکو،  گوتوکولا، بیلوبا. همچنین به شما داروهای گیاهی زیر را توصیه می‌کنم:سیب زمینی شیرین، رازیانه، گل انگشتانه .
 
 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

10ماده غذایی با خواص معجزه آسا

10ماده غذایی با خواص معجزه آسا

کارشناسان غذایی می‌گویند 10 غذا با فواید معجزه آسا وجود دارد که توصیه می‌شود در وعده غذایی وجود داشته باشد


می گویند از آنجائیکه اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان گسترش بیماری های واگیر بیش از پیش مشخص می شود، مصرف برخی غذای سالم و غنی در تقویت سیستم ایمنی بدن ما بسیار مهم هستند.

کارشناسان توصیه می کنند که مغز بادام، سیب، کلم بروکلی، عدس قرمز، ماهی آزاد، اسفناج، سیب زمینی،عصاره سبزیجات،دانه گندم و گیاه و میوه قره قاط به عنوان غذایی هایی که غنی از مواد غذایی و ضد بیماری هستند در وعده های غذایی ما قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پایگاه اینترنتی تی آر تی،فهرست غذاهایی که بیشترین خاصیت را برای بدن دارند در پایگاه اینترنتی مایو کلینیکMayo Clinic منتشر شده است اما در میان آنها ده ماده غذایی وجود دارد که خاصیت آنها برای بدن معجزه آسا است. زیرا آنها غنی از ویتامین های آA و ییE ، فیبر، مواد معدنی ، مواد فیتوشیمی و آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف این غذاها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند و باعث چاقی نیز نمی شوند زیرا کالری کمی دارند.

کارشناسان غذایی پایگاه اینترنتی مایو کلینیک خاصیت های هر کدام از این ده ماده غذایی را به شرح زیر توضیح داده است:

 

مغز بادام:
بیشترین خاصیت را برای قلب دارد. چرا که غنی از منیزیم، آهن ، کلسیم، فیبر است و از ابتلا به برخی سرطان ها و کم خونی جلوگیری می کند . مغز بادام همچنین دارای برخی ریبوفلاوین ها (ویتامین بی 2) هاست که به بازسازی بافت بدن کمک شایانی می کند. مغز بادام همچنین میزان کلسترول خون را کاهش می دهد.

سیب:
خاصیت ضد سرطانی دارد. سیب منبع کاملی از ماده پکتین است . ماده پکتین ، تولید کننده ذرات مولکولی هستند که تا حد زیادی سلول های سرطانی را در سطح پرستات ، روده ، ریه می کشد و از پیشرفت سرطان در بدن جلوگیری می کند. سیب غنی از فیبر است که میزان کلسترول و گلوکوز خون کاهش می دهد. سیب همچنین سرشار از ویتامین سی و نوعی آنتی اکسیدان است که از سلول ها محافظت می کند.سیب همچنین از سیاهرگ ها محافظت می کند و به جذب آهن نیز کمک می کند.
 
کلم بروکلی نیز دارای آنتی اکسیدان و غنی از ویتامین است. کلم بروکلی منبعی سرشار از کلسیم، پتاسیم،فیبر و دارای مقداری مواد فیتوشیمیک است که در ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و برخی سرطان ها جلوگیری می کند . کلم بروکلی همچنین دارای ویتامین های آ و سی است. این نوع کلم از برخی آنتی اکسیدان ها برخوردار است که می توانداز سلول ها محافظت کند.
-قره قاط :
این گیاه و میوه آن برای داشتن سلامت جسم مفید است. این ماده غذایی نیز غنی از برخی فیتوشیمیک هاست که از بروز عفونت شریان های ادراری موثر است. قره قرط همچنین به تقویت حافظه کمک می کند و برای داشتن دوران پیری سالم مفید است.
 
-عدس قرمز:
این ماده غذایی نیز برای قلب بسیار مفید است و دشمن سرطان است.

-ماهی آزاد:
این ماده غذایی منبع سرشاری از پروتئین و امگای سه است. امگای سه نیز از بروز عارضه های قلبی جلوگیری می کند و سرشار از اسید لیپید و برخی پروتئین هاست.

-اسفناج :
این گیاه غذایی نیز درجه ایمنی بدن را بالا می برد و در زیبایی پوست و مو نقش به سزایی دارد. اسفناج همچنین دارای ویتامین های آ و سی و ماده ریبوفلاوین (ویتامین بی 2) است. ویتامین بی دو نیز در بازسازی بافت های بدن بسیار موثر است. اسفناج همچنین دارای ویتامین بی-شش ، کلسیم ، آهن و منیزیم است.

-سیب زمینی:
این ماده نیز ضد سرطان و پیری است . رنگ زردی که در سیب زمینی وجود دارد نشان دهنده وجود بتا-کاروتن در آن است. بتا-کاروتن نیز غنی از ویتامین آ است و این ویتامین نیز از پیری زود رس جلوگیری می کند. بتا-کاروتن همچنین در ابتلا به برخی سرطان ها جلوگیری می کند.

 
-عصاره سبزیجات :
عصاره سبزیجات نیز در جلوگیری از ابتلا به عارضه قلبی بسیار موثر است . زیرا عصاره این گیاهان سرشار از انواع ویتامین ها ، مواد معدنی، ارزش های غذایی است.
 
-دانه گندم:
دانه گندم برای مغز، پوست و هضم بسیار مفید است
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

بهترین ساعت روز برای جذب ویتامین های مختلف چه ساعتی است؟

آیا می دانید بهترین ساعت برای جذب ویتامین های مختلف چه ساعتی در روز است ؟
 

بدن در ساعت های مختلف روز، فعالیتهای متفاوتی انجام می دهد. بسیاری از افراد خوردن مکمل های غذایی را در ساعتهای مختلف روز پیشنهاد می کنند تا با دستگاه گوارش و هضم و جذب این مواد مغذی مطابقت داشته باشد.
بسیاری خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند. به این دلیل که کلسیم در شب مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به دلیل اینکه کلسیم می تواند زمانی که در رختخواب هستید به خوابیدن تان کمک کند. برای مثال خوردن یک لیوان شیر را قبل از خواب به خاطر بسپارید. جذب کلسیم دلیل این امر است. منیزیم نیاز است که با کلسیم همراه شود. بسیاری از افراد منیزیم را با کلسیم، با مکمل های شبیه به هم، در موقع خواب مصرف می کنند اگرچه برخی معتقدند که منیزیم در روز بهتر جذب می شود. اگر مکمل کلسیم که شامل منیزیم می شود، هر دو در یک زمان مصرف شود مناسبتر است.
بسیاری از ویتامین ها با غذا مصرف می شود، بنابراین مصرف آنها همراه با غذا توصیه می شود. به خاطر داشته باشید که ویتامین ها را با غذا بخورید زیرا در آن لحظه شما درحال خوردن و آشامیدن هستید.
ویتامین های محلول در چربی به چربی نیاز دارند تا جذب شوند بنابراین آنها باید همیشه با غذاهایی که چربی دارند مصرف شود. این ویتامین ها شامل ویتامین آ، ویتامین د، ویتامین ای، و ویتامین کا هستند.
ویتامین سی فقط چند ساعت در رگ درحال گردش است. برای کسب نتیجه بهتر ویتامین سی باید هر 3 ساعت یکبار یا در 3 وعده غذایی تقسیم شده و مصرف شود
بهترین زمان برای جذب فیبر صبح است. در این لحظه، فیبر در روده وارد شده بدون اینکه غذایی مانع ورود آن شود. فیبر می تواند مانع جذب ویتامین ها شود، زیرا به عنوان یک پوشش برای روده عمل می کند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف فیبر ویتامین استفاده نکنیم. آهن نیز همراه با فیبر به خوبی جذب نمی شود.
پروبیوتیك ها همراه با غذا و گاهی اوقات قبل از غذا مخصوصا 20 دقیقه قبل از غذا جذب می شود.

آنزیم های گوارشی جهت تاثیرگذاری بیشتر، همراه با غذا مصرف شوند.
ویتامین های محرک مثل ویتامین سی، نباید قبل از خواب مصرف شوند زیرا شخص را بیدار نگه می دارد. بعضی ها معتقدند که آب مرکبات و ویتامین سی خواب را برهم می زند اما این مورد تایید نشده است. 
اگر شما مکمل های غذایی زیاد مصرف می کنید، بایستی آنها را در قوطی های قرص سر و سامان دهید و هر قوطی ای را مختص ساعتی از روز قرار دهید. آنها را به اندازه ای که توصیه شده و سر ساعت مصرف کنید. گذاشتن قوطی قرص ها نزدیک میز شامتان باعث می شود که موقع غذا خوردن، خوردن آنها را فراموش نکنید. حتی اگر ویتامین ها را سر ساعت نخوردید، اضافه کردن آنها در برنامه غذایی تان در هر ساعتی از روز به سلامتی شما کمک می کند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

10 غذای فوق العاده برای دندان

تغذیه نادرست و ناکافی نیز می ‏تواند در طولانی مدت سلامت دهان شما را به مخاطره اندازد. آموزش این که غذاها چگونه سلامت دندان و لثه‏ های شما را تحت تاثیر قرار می ‏دهند اولین گام به سوی تغذیه سالم برای حفظ بهداشت دهان است.

1- چای سبز : 
چای سبز حاوی پلی‌فنل‌ " یک آنتی‌اكسیدان گیاهی " است که از آسیب دندان‌ ها و ایجاد حفره‌ دهانی و بیماری ‌های لثه ‌ای پیشگیری می ‌كند. چای سبز برای رفع بوی بد دهان نیز موثر است و از رشد باكتری‌ هایی كه باعث ایجاد این بوی بد می‌ شوند جلوگیری می كند. چای سبز، همچنین دارای مقداری فلوراید است كه مانع خراب شدن مینای دندان می شود.

2- شیر و ماست :
شیر و ماست بدون مواد شیرین كننده، برای دندان مفید است. آن‌ ها دارای اسیدیته ی پایینی هستند، بدین معنا كه از تخریب تدریجی دندان كه پوسیدگی نام دارد، پیشگیری می ‌كنند.شیر، منبع غنی از كلسیم است كه حافظ سلامتی دندان است و همان طور كه می ‌دانیم، جزء اصلی و مهم دندان و استخوان است.

.3- پنیر :
پنیر با كربوهیدرات پایین ،كلسیم و فسفات بالا، فواید بسیاری برای دندان دارد. این ماده غذایی، PH دهان را متعادل می ‌كند و به حفظ و بازسازی مینای دندان كمك می ‌كند و با تولید بزاق، باكتری ای كه باعث ایجاد حفره دندانی و بیماری لثه می شود را از بین می ‌برد.
 
4- میوه‌جات:
میوه‌های مختلف مانند سیب، توت ‌فرنگی‌ ، مركبات و به خصوص كیوی، حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C هستند. این ویتامین به منزله سیمانی است كه دیواره سلول‌ ها را محكم نگه می‌ دارد و برای سلامتی بافت لثه از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر بدن تان به حد كافی این ویتامین را دریافت نكند، طبق نظر محققان، شبكه كلاژن در لثه‌ های تان از هم فرو می ‌پاشد و لثه ‌ها مستعد پذیرش باكتری می ‌شوند كه موجب ابتلا به بیماری پریودنتال می‌ گردد.
 
5- سبزیجات :
كدو حلوایی ، هویج، سیب‌ زمینی و بروكلی مملو از ویتامین A هستند و برای تشكیل مینای دندان وجود این ویتامین بسیار ضروری است علاوه بر این، سبزیجات ترد، لثه‌ها را تمیز كرده، باعث تحریك آن ‌ها نیز می ‌شوند
 
.6- پیاز :
این سبزی، دارای تركیب ضد باكتری قوی، بنام سولفور( گوگرد) است. طبق نظر محققان، بیشترین خاصیت پیاز، زمانی است كه به صورت خام و پوست كنده استفاده شود، البته ممكن است خوشمزه نباشد ولی ضامن سلامتی دندان ‌های شما خواهد بود.
 
7- آب :
با نوشیدن آب، كمك می‌ کنیم تا لثه‌ ها مرطوب بمانند و مواد غذایی كه لای دندان ‌ها گیر كرده و تجزیه شده‌ و در نهایت باعث بوی بد دهان گشته‌ اند، شسته شده و از بین بروند.
8- کرفس :
با خوردن این نوع سبزی چون مجبور می شویم زیاد بجویم به سلامت دندان هایمان کمک کرده ایم. کرفس موجب تولید بزاق بیشتری در دهان می شود که این سبب از بین رفتن باکتری های بد دهان می شود. کرفس موجب تمیز شدن فواصل بین دندان ها هم می شود.
9 – دانه کنجد:
دندان های سالم نتیجه مصرف نان سفید و دانه کنجد مخصوصا برای کودکان است دانه کنجد مانع از تشکیل پلاک های دندانی شده و به ساخت عاج دندان کمک می کند. دانه کنجد همچین به دلیل اینکه سرشار از کلسیم است به حفظ تراکم استخوان و دندان هم کمک شایانی می کند.
 
10 گوشت های حیوانی:
شاید تعجب کنید اما درست خوانده اید. گوشت گوساله، جوجه و کباب ترکی و تخم مرغ حاوی فسفر فراوانی هستند. کلسیم با کمک ویتامین د و فسفر موجب تقویت استخوان ها و دندان های ما می شود این مواد معدنی با پیشگیری از پوسیدگی دندان به سلامت دندان های ما کمک می کنند.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

10غذا برای تقویت هوش!! ۸۹/۰۴/۱۷ 9:33 AM

10غذا برای تقویت هوش!!

غذاهایی که می خوریم علاوه بر اینکه در تناسب اندام ما تاثیر بسزایی دارند بلکه در هوش و تقویت حافظه نیز بسیار موثر هستند.پس بهتر است غذاهایی را بخوریم که هوشمان را زیاد کنند.

 

بهتر است از غذاهایی که ارزش غذایی ندارند بپرهیزید،غذاهایی که فقط باعث چاقی شما میشوند،نه تنها حافظه شما را تقویت نمی کنند بلکه کلسترول خونتان را نیز بالا می برند .

این ده ماده غذایی به ترتیب زیر می باشد :  
1- اسفناج :
اسفناج به دلیل بافت های گیاهی که دارد از بسیاری از بیماری ها در خانم های پیشگیری می کند.تحقیقات نشان می دهد خانم هایی که از اسفناج و سبزی های سبز دیگری استفاده می کنند،پیر شدن سلول هایشان را به تاخیر می اندازند.اسفناج به دلیل آنزیم هایی که در برگ های آن وجود دارد،سیناپس بین سلول های را تسهیل می بخشد.و هوش را تقویت می کند.اسفناج دارای ماده ی دارویی به نام فولیک اسید است که در جهت تقویت حافظه موثر می باشد.و هم چنین برای افرادی که دارای عارضه ی قلبی هستند نیز بسیار مفید می باشد.اسفناج حاوی مواد آنتی اکسیدان نیز می باشد،
 
2- قهوه :
قهوه دارای موادی مانند :آنتی اکسیدانها،آمینو اسید،ویتامین و مینرال است.بخصوص اگر دانه های قهوه را دم کنید و بخورید در جهت تقویت حافظه بسیار مفید می باشد.قهوه به دلیل کافئینی که دارد در جهت تقویت حافظه مفید است.قهوه ی هم چنین بر ضد آلزایمر میباشد و با مصرف مداوم قهوه دچار آلزایمر نخواهید شد .

3- غلات:
غلاتی مانند سویا ،لوبیا،نخود فرنگی،عدس سبزیجات دارای روغن بسیار مفیدی هستند که در جهت تقویت حافظه لازم می باشد .

4- میوه و سبزیجات :
میوه و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان های بسیار مفیدی هستند.میوه و سبزیجات بسیار برای تقویت حافظه مفیدند.
 
5- تخم مرغ :
تخم مرغ ماده ی بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشد بخصوص این که مادران باردار به هنگام بارداری و در هنگامی که جنینی را در رحم دارند،تخم مرغ مصرف کنند در هوش فرزندشان بسیار موثر است .

6- ماست :
آیا می دانید یک پیاله ماست دارای امگا 3 و دی اچ ای می باشد.امگا 3 و دی اچ ای مواد بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشند .اگر فرزندتان در زمان رشدش هر روز ماست مصرف کند،تاثیر بسیاری را بر روی رشد او می گذارد .

7- انبه  :
این میوه ماده ی دیگری است که در تقویت حافظه بسیار مفید می باشد.با این که میوه چرب است و دارای بافتهای چربی می باشد اما باعث می شود که گردش خون تسریع یابد.هنگامی که گردش خون سریعتر شود باعث می شود خون بیشتری به مغز برسد و همچنین این میوه در حافظه نیز موثر است .
 
8- سیب زمینی :
محققان استرالیایی به تازگی دریافته اند که موادی مانند کربوهیدرات های،که به وفور در سیب زمنی یافت می شوند باعث تقویت حافظه می شوند .

9- ماهی :
ماهی نیز یکی دیگر از مواد غذایی است که باعث تقویت و رشد سرییع تر سلول های مغز می شود . در نتیجه باعث تقویت حافظه می شود .ماهی برای عارضه ی قلبی نیز مفید است .

10- شکلات : شکلات نیز یکی دیگر از موادی است که باعث تقویت حافظه می شود،البته بهتر است شکلات هایی را مصرف کنید که یا تلخ هستند و یا شکلات هایی را که حاوی شیر باشند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ - ندا فراهانی
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

می‌خواهید چربی دریافتی‌تان را کاهش دهید؟

11 جایگزین چربی را در این مطلب به شما معرفی می کنیم .

 

چربی یکی از منابع انرژی است که مقدار کم آن برای یک انسان سالم ضرورت دارد....

 هر گرم چربی 9 کیلوکالری انرژیتولید می‌کند و این، یعنی (چربی = قند×2)

چربی زیاده از حد مشکلاتی را برای‌تان به همراه می‌آورد؛ از جمله اینکه به قلب‌تان آسیب می‌زند، موجب چاق شدن‌تان می‌شود و درنهایت به سلامت‌تان آسیب وارد می‌آورد. بنابراین در انتخاب چربی‌ها بیشترین دقت را به خرج دهید.

امتحان کنید  

1.مربا و عسل بــه جــای کره و مارگارین

2.پیتزای قارچ و سبزیجات به جای پیتزای پپرونی و سوسیس

3.میوه خشک به جای چیپس سیب‌زمینی

4.مرغ کبابی یا آب‌پز به جای مرغ سرخ‌شده

5.سس خردل و گوجه‌فرنگی به جای سس مایونز

6.شیرینی خشک به جای شیرینی خامه‌ای

7.پاپ کورن به جای چیپس ذرت

8.شربت مخلوط‌ با میوه‌های تازه به جای بستنی

9.پنیر کم‌چرب به جای پنیر خامه‌ای

10.مغزهای روکش‌شده با شکلات به جای شکلات تخته‌ای

11.سیب‌زمینی تنوری به جای سیب‌زمینی سرخ شده
 

منبع : salamat.ir
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

سه خوراکی موثر در کاهش قندخون

از خوراکی ها می‌توان برای کاهش قند خون استفاده كرد. این سه خوراکی در کاهش فشار خون بسیار موثر هستند.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران با بیان این كه برای کنترل قند خون، رعایت رژیم غذایی، تحرک زیاد، کاهش استرس، اضطراب و مصرف داروهای مناسب(شیمیایی یا گیاهی) ضروری است، عنوان كرد: دانه‌های شنبلیله، سیر و پیاز از جمله گیاهانی هستند كه دارای خاصیت اثربخش در کاهش قند خون دارند.

دکترمحمد حسین صالحی سورمقی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، در خصوص نحوه اثربخشی داروهای گیاهی در درمان بیماری دیابت گفت: از داروهای گیاهی می‌توان برای کاهش قند خون پایین و متوسط استفاده كرد. در قند خون‌ بالا به داروهای شیمیایی نیازاست، داروهای گیاهی را می‌توان به عنوان کمکی در این مواقع استفاده كرد.

وی در ادامه افزود: دانه‌های شنبلیله دارای خاصیت کاهش قند خون است. از این دانه‌ها می‌توان هر روز یک قاشق مرباخوری استفاده كرد. همچنین می‌توان با استفاده از یک لیوان آب به مدت 5 دقیقه، دانه‌ها را جوشانده و پس از صاف کردن، آن را مصرف کرد.

استاد دانشكده داروسازی دانشگاه تهران یادآور شد: گیاه سیر و پیاز نیز دارای خاصیت کاهش قند خون هستند. البته سیر از این نظر قوی‌تر از پیاز است. برای این منظور می‌توان از 1 تا 3 عدد قرص سیر به صورت روزانه که در داروخانه‌ها عرضه می‌شود، استفاده كرد.

وی در ادامه افزود: سیر خواص دیگری از جمله کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و کاهش چسبندگی پلاکت‌ها (رقیق نمودن خون) را دارا است.

دکتر سورمقی یادآور شد: گیاهان دیگری که دارای خاصیت کاهش قند خون هستند و می‌توانند به طور دائم در رژیم غذایی مصرف شوند، عبارتند از هویج، گشنیز(به خصوص دانه آن)، گزنه، کنگر فرنگی، گردو، کرفس، کدو تنبل، زیتون، جو و یونجه هستند.

وی گفت: نکته با اهمیت این است که قند خون بالا را نمی‌توان با داروهای گیاهی به حد طبیعی رسانید و حتما باید با رعایت رژیم غذایی، تحرک زیاد، کاهش استرس، تشویش و اضطراب و مصرف داروهای مناسب (شیمیایی و گیاهی) آن را کنترل كرد.
 
منبع : isna.ir
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

10غذا برای تقویت هوش!! ۸۹/۰۳/۲۷ 13:29 PM
 

10غذا برای تقویت هوش!!

غذاهایی که می خوریم علاوه بر اینکه در تناسب اندام ما تاثیر بسزایی دارند بلکه در هوش و تقویت حافظه نیز بسیار موثر هستند.پس بهتر است غذاهایی را بخوریم که هوشمان را زیاد کنند.

 

بهتر است از غذاهایی که ارزش غذایی ندارند بپرهیزید،غذاهایی که فقط باعث چاقی شما میشوند،نه تنها حافظه شما را تقویت نمی کنند بلکه کلسترول خونتان را نیز بالا می برند .

این ده ماده غذایی به ترتیب زیر می باشد :  
1- اسفناج :
اسفناج به دلیل بافت های گیاهی که دارد از بسیاری از بیماری ها در خانم های پیشگیری می کند.تحقیقات نشان می دهد خانم هایی که از اسفناج و سبزی های سبز دیگری استفاده می کنند،پیر شدن سلول هایشان را به تاخیر می اندازند.اسفناج به دلیل آنزیم هایی که در برگ های آن وجود دارد،سیناپس بین سلول های را تسهیل می بخشد.و هوش را تقویت می کند.اسفناج دارای ماده ی دارویی به نام فولیک اسید است که در جهت تقویت حافظه موثر می باشد.و هم چنین برای افرادی که دارای عارضه ی قلبی هستند نیز بسیار مفید می باشد.اسفناج حاوی مواد آنتی اکسیدان نیز می باشد،
 
2- قهوه :
قهوه دارای موادی مانند :آنتی اکسیدانها،آمینو اسید،ویتامین و مینرال است.بخصوص اگر دانه های قهوه را دم کنید و بخورید در جهت تقویت حافظه بسیار مفید می باشد.قهوه به دلیل کافئینی که دارد در جهت تقویت حافظه مفید است.قهوه ی هم چنین بر ضد آلزایمر میباشد و با مصرف مداوم قهوه دچار آلزایمر نخواهید شد .

3- غلات:
غلاتی مانند سویا ،لوبیا،نخود فرنگی،عدس سبزیجات دارای روغن بسیار مفیدی هستند که در جهت تقویت حافظه لازم می باشد .

4- میوه و سبزیجات :
میوه و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان های بسیار مفیدی هستند.میوه و سبزیجات بسیار برای تقویت حافظه مفیدند.
 
5- تخم مرغ :
تخم مرغ ماده ی بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشد بخصوص این که مادران باردار به هنگام بارداری و در هنگامی که جنینی را در رحم دارند،تخم مرغ مصرف کنند در هوش فرزندشان بسیار موثر است .

6- ماست :
آیا می دانید یک پیاله ماست دارای امگا 3 و دی اچ ای می باشد.امگا 3 و دی اچ ای مواد بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشند .اگر فرزندتان در زمان رشدش هر روز ماست مصرف کند،تاثیر بسیاری را بر روی رشد او می گذارد .

7- انبه  :
این میوه ماده ی دیگری است که در تقویت حافظه بسیار مفید می باشد.با این که میوه چرب است و دارای بافتهای چربی می باشد اما باعث می شود که گردش خون تسریع یابد.هنگامی که گردش خون سریعتر شود باعث می شود خون بیشتری به مغز برسد و همچنین این میوه در حافظه نیز موثر است .
 
8- سیب زمینی :
محققان استرالیایی به تازگی دریافته اند که موادی مانند کربوهیدرات های،که به وفور در سیب زمنی یافت می شوند باعث تقویت حافظه می شوند .

9- ماهی :
ماهی نیز یکی دیگر از مواد غذایی است که باعث تقویت و رشد سرییع تر سلول های مغز می شود . در نتیجه باعث تقویت حافظه می شود .ماهی برای عارضه ی قلبی نیز مفید است .

10- شکلات : شکلات نیز یکی دیگر از موادی است که باعث تقویت حافظه می شود،البته بهتر است شکلات هایی را مصرف کنید که یا تلخ هستند و یا شکلات هایی را که حاوی شیر باشند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ - ندا فراهانی
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

روش هايی برای ‌کنترل تری گليسيريد

افزایش تری گلیسیرید در خون یکی از علل عمده عوارض قلبی به ویژه حمله قلبی است. اما تری گلیسیرید چیست؟

 

 تری گلیسیرید اصلی ترین چربی موجود در مواد غذایی است. به گزارش «CNN»، کالری مازاد بدن که در بدن سوزانده نمی شود به تری گلیسیرید تبدیل و به عنوان چربی ذخیره می شود، برای حفظ سلامتی، لازم است میزان تری گلیسیرید خود را کنترل کنید.
در صورتی که سطح تری گلیسیرید خون شما بالاست، می توانید با رعایت نکاتی آن را کاهش دهید.
 * مصرف آب میوه تازه، قهوه ساده، چای معمولی و یا گیاهی، نوشیدنی های بدون شکر، آب و شکلات داغ با شیر کم چرب روزی نصف لیوان.

* ماهی و گوشت کم چرب و کباب شده هفته ای یک وعده.

* مصرف سبزی بخارپز و آب پز شده محدودیتی ندارد. اگر چه گل کلم، کلم بروکلی، کرفس، سیب زمینی با پوست مفید است، سبزی های پررنگ و زرد رنگ نیز باید در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

* مصرف انواع میوه ها روزی ۳ وعده نصف لیوان فراموش نشود. روزی یک عدد مرکبات نیز برای کاهش تری گلیسیرید لازم است. مصرف کمپوت میوه فاقد شکر نیز مانعی ندارد.

* مصرف نان سبوس دار را به یک برش محدود کنید یا می توانید نصف لیوان اسپاگتی و یا برنج و یا نصف بلال جایگزین آن کنید. به جای کره از مارگارین برای تهیه غذا استفاده کنید.

 * از مارگارین نرم و یا روغن هایی که سرشار از چربی های غیراشباع شده است مانند روغن آفتاب گردان، دانه سویا، ذرت و دانه کتان استفاده کنید.

* دسر و تنقلات را به روزی ۲ وعده محدود کنید. مخلوط شیر با میوه و شربت را روزی یک چهارم لیوان، ژله تهیه شده با عسل نصف لیوان، فرنی شیر کم چرب نصف لیوان و ذرت بوداده کم چرب یک و نیم لیوان مصرف کنید.* به طور منظم ورزش کنید.

* وزن مناسب را حفظ کنید.

* مصرف زرده تخم مرغ را به هفته ای ۲ عدد محدود کنید.

* مصرف دانه های روغنی را کنترل کنید.

* از لبنیات کم چرب استفاده کنید.

* غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید.
 

منبع : khorasannews.com
 
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

مصرف این سبزی باعث آرامش اعصاب می‌شود

مصرف این سبزی باعث آرامش اعصاب می‌شود

اگر دچار تشویش و استرس هستید و می خواهید آرامش اعصاب خود را به دست آورید ، از این سبزی میل کنید.
 
یك متخصص تغذیه گفت: كرفس به دلیل داشتن منیزیم و پتاسیم موجب آرامش اعصاب و كاهش فشارخون و كلسترول خون می‌شود.
مسعود كیمیاگر  افزود: كرفس سرشار از ویتامین A و C است و می‌تواند تأمین كننده بخشی از نیازهای بدن به این 2 ویتامین باشد.
وی گفت: در بین مردم رایج شده است كه كرفس یا آب آن انسان را لاغر می‌كند ولی اشتباه است. در كرفس تركیبی وجود ندارد كه لاغر كننده باشد.
این متخصص تغذیه اضافه كرد: كرفس سبزی زیبا خوش عطر و پرخاصیتی است و در تغذیه مردم می‌تواند، جا داشته باشد. یك وعده غذای كرفس دار بوی بد دهان را از بین می‌برد. احتمالاً موادی كه در معده تولید می‌شوند با مواد معطر كرفس تركیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می‌كند. 2 تا 3 درصد آن اسانس یا عطر خوش بو كننده دهان است.
وی افزود: كرفس دارای مواد معدنی منیزیم و پتاسیم است كه برای آرامش اعصاب مفید است. كرفس تقویت كننده معده، تقویت كننده اعصاب، ضد التهاب مفاصل، ضد باكتری، ضد افسردگی، ضد نفخ، هضم كننده، كاهش دهنده فشار خون، كاهش دهنده چربی خون و ادرار آور است.
 
منبع : farsnews.com
 
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

 

زخم دست

خوش رفتاری موجب می شود که زخم های بدنتان زودتر بهبود یابد.

دکتر فرشته نوری روانپزشک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- واحد علوم پزشکی ایران- گفت: بد اخلاقی و رفتار خصمانه و خشونت آمیز، طول مدت بهبود زخم‌ها و کبودشدگی‌ها را افزایش می‌دهد، اما خوش رفتاری و مثبت اندیشی موجب می‌شود که میزان واسطه شیمیایی سایتوکین در بدن افزایش یابد.

 

وی گفت: سایتوکین موجب می‌شود سلول‌هایی که برای ترمیم زخم یا هر نقطه آسیب دیده ی بدن مورد نیاز هستند، سریع تر تکثیر شوند. در نتیجه زخم زودتر بهبود می یابد.

بد اخلاقی و رفتار خصمانه و خشونت آمیز، طول مدت بهبود زخم‌ها و کبودشدگی‌ ها را افزایش می‌دهد.

بنابراین سعی کنید خوش برخورد، شاداب و سرحال باشید. دوستانتان را با یک دعوت برای شام یا ناهار غافلگیر کنید. به دیدن اقوام و خویشان خود بروید و سعی کنید به مردم کمک کنید.

اگر زخمی در بدنتان داشته باشید، خواهید دید با انجام این کارها در مدت کوتاهی خوب می شوید

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

 

مغز انسان

مطالعات نشان داده است دید و بازدید با اقوام و خویشاوندان روی مغز تاثیر می‌گذارد.

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد دیدار با اعضای خانواده و یا حتی تماشای عكس‌های آنها می‌تواند بخشی از مغز را كه بیانگر احساسات شما درباره فامیل، دوستان و حتی خودتان است، برانگیزد.

این اولین تحقیقی است كه فعالیت دو بخش مغز را مقایسه می کند كه یكی از این دو بخش مربوط به دیدن اعضای خانواده و فامیل و دیگری مربوط به ملاقات با دوستان و غریبه‌ها است.

نتایج تحقیق همچنین می‌توانند توضیح دهند كه چرا هنگامی فردی شبیه به خودمان را می‌بینیم، فورا اعتمادمان نسبت به او جلب می‌شود.

به اعتقاد استیون پلاتك كه به همراه شلی كمپ این مطالعه را انجام داده اند، ما دوست داریم کنار آدم‌هایی باشیم كه شبیه ما هستند و این امر به خاطر توانایی ذهن ناخودآگاه ما در رابطه با كشف شباهت‌های ظاهری اتفاق می‌افتد.

در این تحقیق، محققان روی افرادی كه در حال دیدن تصاویر بستگان، دوستان، غریبه‌ها، خودشان و ... بودند ام.آر.آی انجام دادند.

آنها به این نكته پی بردند كه عكس‌های مربوط به بستگان و كسانی كه شباهت ظاهری با فرد مورد مطالعه داشتند از طریق بخش خودارجاعی مغز پردازش شد، ولی بقیه تصاویر ناحیه دیگری از مغز را فعال كرد كه مربوط به گرفتن تصمیم‌های مهم و حساس در رابطه با خود می‌شود.

از نكات جالب توجه تحقیق پلاتك و كمپ این بود كه مغز می‌تواند افراد را به لحاظ اجتماعی رتبه‌بندی كند و اعضای فامیل را هم در صدر این دسته‌بندی قرار می‌دهد.

از آنجایی كه امور مربوط به فامیل از طریق بخش خودارجاع مغز پردازش می‌شوند، می توان توضیح داد كه چرا از نظر ما اعضای خانواده و فامیل جزو امور شخصی ما محسوب می‌شوند. به همین دلیل است كه ما می‌توانیم بعضی از عادات‌ زشت دوستانمان را تحمل كنیم، ولی نمی‌توانیم در مورد بستگانمان این مساله را بپذیریم، چون مغز ما در مورد آنها همان‌طوری قضاوت می‌كند كه در مورد خودمان.

به اعتقاد پروفسور تاد شاكلفورد، استاد روان‌شناسی دانشگاه آتلانتیك فلوریدا، این تحقیق نمونه بسیار جالبی از نظریه تكامل درباره علم عصب شناختی رفتار است. او ابراز امیدواری كرده كه محققان دیگری كه درباره علم عصب شناختی تحقیق می‌كنند، تحقیقات دكتر پلاتك را دنبال كنند.

به نظر پروفسور شاكلفورد، احتمالا شخصی كه به نظر ما چهره‌ای دوستانه دارد، در واقع از نظر ظاهری نیز شبیه ما است و دلیل اینكه احساسات ما نسبت به این آدم‌ها ‌شبیه احساس ما نسبت به خودمان است، ریشه در دیدارهای خانوادگی ما دارد.

ترجمه:‌ سمیه وحدانی

منبع: discovery

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

شادابی

شما هم احتمالاً شنیده‏اید که برخی غذاها موجب می ‏شوند شما جوان ‏تر به نظر آیید.

به نظر من هم این غذاها موثر هستند، مخصوصا اگر همراه با دیگر روش های سالم زیستن باشند.

 

در زیر نکاتی را که موجب ایجاد یک احساس خوب و دلپذیر در شما می ‏شود و توصیه هایی را برای مبارزه با پیری برای ‏تان آورده‏ام.

 

 

1- به اندازه کافی بخوابید.

خواب

کم‏ خوابی عوارض زیادی دارد، یکی از عوارض کم‏ خوابی پیری است. علاوه بر این کم خوابی بر روی کنترل وزن نیز تاثیر دارد. استرس‏ ها ممکن است نیاز به خوابیدن را افزایش دهند.

مطالعات نشان می ‏دهد که عدم خواب کافی می ‏تواند میزان هورمون گرسنگی (یعنی گرلین ghrelin) را در بدن تغییر دهد و در نتیجه تمایل به خوردن مواد غذایی شیرین، در فرد بسیار بالا می رود.

تحقیقات بیانگر این مطلب هستند که خواب شبانه کمتر از 7 ساعت، برای اغلب افراد کافی نیست.

اما در نهایت این شما هستید که می‏ دانید که چه مقدار خواب برای بدن و شرایط شما کافی است.

 

2- به مقدار کافی آب بنوشید.

آب

با اینکه اغلب اوقات، نوشیدن آب ‏میوه صنعتی، نوشابه و دیگر نوشیدنی ‏های پُرکالری، وسوسه برانگیز است، اما این نوشیدنی‏ ها، نه تنها کالری زیادی دارند، بلکه موجب "دهیدراتاسیون" یا "کم ‏آبی بدن" نیز می ‏شوند که این امر باعث می ‏شود پوست شما خسته به نظر آید.

علاوه بر این، نظر محققان بر این است که از هر سه مرتبه ای که فکر می ‏کنید گرسنه هستید، دو مرتبه ی آن شما تشنه هستید. پس نوشیدن آب به میزان کافی کمک می ‏کند تا شما لاغر شوید.

میزان نیاز به مایعات، در افراد متفاوت است، اما به طور کلی 1500 تا 2000 میلی لیتر در روز، میانگین میزان مصرف مایعاتی است که توصیه شده است.

وقتی بدن یک فرد کاملا سیراب است، ادرارش شفاف می شود.

 

استرس

 

3- با استرس مبارزه کنید.

ورزش به سوخت کالری در بدن و مقابله با استرس بسیار کمک می کند. اما اگر شما به هر دلیلی عصبی و مضطرب هستید، ممکن است فقط با انجام یک فعالیت بدنی مثل بدنسازی، نتوانید آرام شوید. پس به دنبال دیگر راه های مبارزه با استرس نیز باشید.

 

نفس عمیق

 

4- نفس عمیق بکشید.

خیلی از افراد نمی ‏دانند که با تنفس عمیق می توان نشاط و شادمانی را به دست آورد.

حقیقت این است که اکثر مردم، سطحی و کم‏ عمق نفس می‏ کشند، آن هم در حصار قفسه سینه ‏شان، در صورتی که یک تنفس عمیق باید از اعماق ریه‏ ها و با استفاده از دیافراگم انجام شود. این گونه تنفس برای مقابله با اضطراب بسیار سودمند است.

 

ماهی قزل آلا

 

5- ماهی چرب بخورید.

ماهی‏ های چرب، مانند قزل‏آلا، دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که نه تنها برای سلامتی پوست و دستگاه قلبی – عروقی مفیدند، بلکه به همان اندازه برای کاهش سطح استرس نیز سودمند می ‏باشند.

برخی متخصصان توصیه کرده‏اند که مصرف روزانه ماهی چرب می ‏تواند موجب تاخیر و حتی رفع نیاز به جراحی پلاستیک شود.

 

6- تفکر مثبت داشته باشید.

تفکر مثبت

می ‏گویند که ما همان چیزی هستیم که فکر می ‏کنیم.

آمار قطعی وجود دارد که به طور متوسط حدود 000/60 مطلب (فکر) در طی روز، به سراغ‏ افراد می‏آیند(البته خیلی از این ها، افکاری است که ما روزها و حتی سال‏ها گرفتار آن هستیم).

حال اگر خیلی از این ها، افکار و اندیشه‏های منفی باشند، نه تنها با ایجاد استرس، روی بدن ما تاثیر مخربی می گذارند، بلکه موجب می ‏شوند روی صورت ما نیز خطوط نگرانی و دلواپسی نقش ببندند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که تفکر مثبت، علاوه بر خنده ی روزانه موجب می ‏شود که میزان اندورفین (ماده شیمیایی که موجب ایجاد احساس خوب در بدن می‏شود)، نیز در بدن بالا برود که این امر باعث می ‏شود، شما جوان ‏تر به نظر آیید.

تفکر مثبت موجب می‏ شود که افراد بیشتری به طرف شما جذب شوند، زیرا هر کسی دوست دارد نزد فردی باشد که خوشحال و شاداب است.

تلقین بسیار موثر است. البته مطمئنا خیلی سخت است که در شرایط سخت و دشوار، لبخند بزنید، اما تحمل کنید و این کار را ادامه دهید، آن وقت خواهید دید که چه اتفاقی می‏افتد.

در ضمن خودتان هم، با آدم ‏های مثبت و خوش ‏اخلاق معاشرت کنید و به سراغ آنها بروید. این را به خاطر داشته باشید که احساسات و اخلاق، قابل سرایت هستند.

با عمل به این توصیه ها، شاداب ‏تر و جوان‏ تر به نظر می رسید. به شما تبریک می گویم!

مریم مرادیان نیری – سایت تبیان

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

 

نيکي کردن

احترام گذاشتن به يك رهگذر، دادن جاي خود به خانمي سالخورده داخل اتوبوس، لبخند زدن به همسايه و...  مهرباني به صفتي كمياب تبديل شده است؛ ويژگي ‌اي كه براي آن ارزش خيلي زيادي قائل هستيم.

اما آيا مي ‌دانستيد كه نيكي كردن سبب مي ‌شود كه احساس خوبي در شما به‌ وجود آيد و حتي با اين عمل در حق خودتان خوبي مي ‌كنيد؟ عجيبه نه؟ و با اين حال...

جالب است بدانيد كه مهرباني به مرور زمان چقدر بار معنايي تحقيرآميزي به‌ خود گرفته است. وقتي مي ‌گوييم "او آدم مهرباني است"، در واقع مي‌ توان مترادف ‌هاي چون "هالو"، "ضعيف"، "بدون قاطعيت" يا حتي "فاقد ذكاوت" و"عاري از حس انتقادي" را برداشت كرد. با اين حال نيكي كردن بدون ريا و تظاهر و بدون هيچ چشم داشتي بزرگ ‌ترين فضيلت به شمار مي ‌رود. اين فضيلت حتي مي ‌تواند شما را سالم و سرحال نگه دارد. به همين دليل تا جايي كه مي‌ توانيد نيكي كنيد!

مهرباني همان خوشبختي است

بنا به تحقيقي كه در ژاپن روي 175 نفر انجام شده پرسشنامه‌ هايي را در اختيار افراد قرار دادند تا از اين طريق به دقت بسنجند تا چه اندازه‌اي نيكي كردن در انگيزه، رفتار و زندگي روزانه آنان نقش دارد. در عين حال‌، از شركت ‌كنندگان خواسته شد تا 10 واقعه‌ اي كه اخيرا احساس عميقي در آنان به‌ وجود آورده و منبع استرس و يا بر عكس شادي بوده است ‌را توصيف كنند.

در آخر، برداشت شخصي اين افراد از خوشبختي به كمك مقياسي كه در نظر گرفته بودند ارزيابي شد و بنا به آن مقياس، افراد را به دو گروه تقسيم كردند: گروه اول شامل 81 ‌نفري مي‌ شد كه احساس خوشبختي مي ‌كردند و در گروه دوم 94 ‌نفر قرار داشتند كه كمتر از گروه اول احساس خوشبختي مي‌ كردند.

نتيجه به دست آمده حاكي از آن است كه افرادي كه در زندگي روزانه ‌شان مهربان‌ تر هستند و انگيزه، رفتار و عملكرد روزانه ‌شان بر پايه مهرباني و عطوفت است، همان افرادي هستند كه خود را خوشبخت ‌تر از ديگران مي‌ دانند. اين افراد همچنين وقايع شادي آور بيشتري را در زندگي تجربه مي‌ كنند. از اين‌ رو نيكي و محبت نه تنها براي اطرافيان خوشايند است بلكه براي خود فرد نيز منبع نشاط است.

داروي ضد‌استرس

مطالعات متعدد در اين زمينه حاكي از آن است كه محبت‌ اثرات مثبتي برتوليد سروتونين در مغز دارد. سروتونين ناقل شيميايي است كه احساسات را متعادل كرده و كمبود آن موجب اضطراب، تشويش و افسردگي مي ‌شود. نقش اكثر داروهاي ضد‌استرس آن است كه به‌ طور شيميايي موجب تحريك و توليد سروتونين مي ‌شوند تا علائم اندوه و دلتنگي را فرو نشانند. همان طور كه دكتر "وين دير"، روانشناس و مولف كتاب "قدرت نيت" خاطر نشان مي ‌كند‌: عمل نيك هر چند ساده نه تنها در فرد نيكوكار بلكه در شخص ذي‌ نفع نيز، موجب تحريك و توليد سروتونين مي‌ شود.

نيکي کردن

نكته جالب ‌تر آن است كه همين پديده در مغز اطرافيان و افرادي كه شاهد عمل نيك هستند نيز روي مي ‌دهد! نيكي كردن تاثير مفيدي بر خلق و خوي فرد نيكوكار، شخص ذي ‌نفع و حتي فردي كه تنها شاهد اين عمل بوده است و خلاصه همه افرادي كه با آن در ارتباط هستند مي‌ گذارد. به همين دليل تا جايي كه مي ‌توانيد نيكي كنيد!

زماني كه نيكي مي‌ كنيد در حقيقت در حق خودتان خوبي مي ‌كنيد. محبت و از خود گذشتگي موجب آرامش ذهن و مايه خشنودي است. زماني كه خود را نسبت به ديگران با محبت، خيرخواه و دست و دلباز نشان مي ‌دهيد، لذت خاصي به شما دست مي ‌دهد. اين در حالي است كه لذت و خوشي موجب كاهش ترشح كورتيزول، يكي از هورمون‌ هاي استرس، مي ‌شود. از اين گذشته، به همين دليل است كه "هانس سلي"، متخصص غدد و پيشگام در شرح پديده استرس، نيكي كردن را سفارش كرده و از آن به "از‌خودگذشتگي خودخواهانه‌" ياد مي‌ كند. به عبارتي ديگر، براي آن كه احساس خوبي داشته باشيد، عمل نيك انجام دهيد.

بهترين اعتماد به نفس

از نظر منطقي، چنانچه مهرباني موجب خوشحالي بيشتر انسان شود و از افسردگي و استرس او بكاهد، همچنين مي ‌بايست سبب شود تا قضاوت بهتري در مورد خودمان داشته باشيم.

براي پي بردن به درستي اين موضوع، "سونيا ليوبوميرسكي" روانشناس دانشگاه استنفورد دانشجويان را به دو گروه تقسيم كرد و از نيمي از آنان خواست تا به‌ مدت 10‌هفته، اعمال نيكي چون احترام گذاشتن به ديگران، كمك كردن در شستن ظرف‌ ها و غيره انجام دهند. در آخر هفته مشخص شد افرادي كه به‌ طور مرتب اعمال نيك انجام داده بودند در مقايسه با افرادي كه هيچ عمل نيكي از آنان سر نزده بود، خلق و خوي بهتري داشتند و بهترين تصوير را از خود در ذهن داشتند.

مراقب مهرباني‌ هاي كاذب باشيد!

يكي از استادان دانشگاه فرنچفورت، طي 2 سال واكنش 4000 نفر از اپراتورهايي را كه در يك مركز تلفن مشغول به كار بودند را مورد مطالعه قرار داد. آن دسته از اپراتورهايي كه مجبور بودند به هر جور مخاطبي با مهرباني پاسخگو باشند، بعد از كار استرس بيشتري داشتند، ضربان قلب شان تا مدت زمان زيادي تند مي ‌ماند و احتمال افسردگي در آنان بيشتر بود.

از اين حكايت مي ‌توان چنين نتيجه ‌گيري كرد كه مهرباني خوب است اما تظاهر به مهرباني براي سلامتي زيان آور است.

doctissimo.fr- June 2009

ترجمه: سپيده حسينعلي عراقي

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

 


داشتن استرس به همراه برنامه غذایی نامناسب باعث ایجاد خستگی می شود. خستگی مزمن به سختی قابل تشخیص است. این حالت(خستگی مزمن ) طوری است که شخص دائماً احساس خستگی می کند و با استراحت کردن برطرف نمی شود و تا 50 درصد میزان فعالیت فرد را کاهش می دهد که این حالت تا 6 ماه ادامه دارد.

مهمترین عامل ایجاد خستگی، کمبود انرژی در بدن است. البته پرخوری و چاقی نیزبه اندازه کم خوری و ضعف، در ایجاد خستگی مزمن موثر است.

دریک برنامه غذایی متعادل با کالری بالا حدود65 تا 70 درصد کالری از طریق  کربوهیدرات ها  و حدود 15 تا 20 درصد کالری از طریق چربی تامین می شود. کربوهیدرات مورد نیاز باید از کربوهیدرات های پیچیده مثل میوه های تازه، سبزیجات ، غلات سبوس دار  و پروتئین  مورد نیاز از حبوبات ، سویا  ، ماست ، ماهی ، میگو ، مرغ و چربی مورد نیاز بایستی از منابعی مثل  آجیل،  روغن های مایع گیاهی مثل روغن زیتون، ذرت ، سویا، کا نولا ،شیر و لبنیات کم چربی  تأمین شود.


مواد غذایی که در ایجاد خستگی مؤثرند عبارتند از:

نان سفید بدون سبوس،( مثل باگت و لواش و فانتزی) گوشت قرمز، روغن های نباتی جامد، شکر  و مواد غذایی فرایند شده مثل کنسرو، نوشابه و... .


مواد غذایی که احساس خستگی را کاهش می دهند یا آن را از بین می برند شامل موارد زیر است:

هر روز یک مولتی ویتامین مناسب مصرف کنید تا کمبودهای غذایی را جبران کنید.

* کربوهیدرات های پیچیده مثل نان و غلات سبوس دار، میوه ها و سبزی ها

* غذاهای غنی از پتاسیم  و منیزیم

* مواد غذاهایی غنی از آهن

* مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه B، منابع ویتامین های گروه B شامل : مخمر ( ماءالشعیر ) – جوانه گندم  و جو – غلات و نان سبوس دار – جگر و انواع گوشت

* مواد غذایی غنی از ویتامین C ، منابع ویتامین C عبارتنداز: سبزیجات ، میوه های تازه ، مرکبات،( پرتقال ، گریپ فروت، انواع لیمو و نارنگی ، کیوی ) انواع توت، گوجه فرنگی  ، فلفل دلمه ای، هندوانه ، طالبی ، توت فرنگی، سیب زمینی  و سبزیجات دارای برگ سبز

* مصرف مکمل در درمان خستگی موثر است. مکمل کارنی تین، آهن، پتاسیم ،  منیزیم، ویتامین E،  سلنیم و کوآنزیم های Q10 باعث افزایش انرژی در بدن و بهبود خستگی می شوند.

هر روز یک مولتی ویتامین مناسب مصرف کنید تا کمبودهای غذایی را جبران کنید.برای جلوگیری از خستگی باید یک برنامه غذایی مناسب و متعادل داشته باشید.

توصیه های تغذیه ای زیربرای جلوگیری از خستگی مفید می باشند:

 غذاهای چرب و دارای کافئین خواب شما را به هم می ریزند.

1- اول از همه اینکه یک صبحانه کامل و سالم بخورید. اگر روز خود را بدون مصرف صبحانه شروع کنید، در حقیقت منبع اصلی سوخت برای فعالیت روزانه را از دست داده اید. صبحانه می تواند شامل شیر ، نان و پنیر و گردو یا نان و پنیر و خیار و گوجه فرنگی ، عسل ، تخم مرغ  ، خامه و مربا باشد . البته این بدین معنا نیست که، تمام این مواد غذایی را با هم در صبحانه بخورید ، بلکه هر روز می توانید تعدادی را انتخاب کنید.

2- در طی روز وعده هایی غذایی کوچک با فاصله ی زمانی کم مصرف کنید. مثلاً بجای سه وعده ی پر حجم ، 6 وعده غذایی با حجم کم مصرف کنید. (3 وعده اصلی + 3 میانه وعده)

3- کاهش مصرف شکر و کافئین در جلوگیری از بروز خستگی موثر است. مواد غذایی حاوی کافئین شامل قهوه، کاکائو، نوشابه های سیاه و چای است. مواد غذایی حاوی شکر مثل انواع مربا، ژله، شکلات و شیرینی جات است. غذاهای چرب و دارای کافئین خواب شما را به هم می ریزند.

4 - برای دریافت انرژی بالا، شیرینی جات و شکلات مصرف نکنید، بلکه از منابع غذایی حاوی کربوهیدرات های پیچیده استفاده کنید. منابع غذایی کربوهیدرات پیچیده شامل : برنج، گندم و سایر غلات، نان، ماکارونی، سیب زمینی و سبزیجات است.

5- کمبود پروتئین باعث ایجاد خستگی می شود.اسیدهای آمینه ها (واحدهای سازنده پروتئین) برای حفظ و ترمیم هر کدام از اندام های بدن ما ضروری هستند. منابع غذایی حاوی پروتئین با کیفیت بالا به ترتیب عبارتند از : تخم مرغ ، شیر و لبنیات ، انواع گوشت و حبوبات

6 - کمبود منیزیم باعث احساس خستگی می شود. مهم ترین مواد مغذی که خستگی را از بین می برند ، شامل ویتامین های گروه B، ویتامین C و منیزیم است. زیرا این مواد مغذی ، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و فواید زیادی دارند.منابع غذایی حاوی منیزیم عبارتند از: جو،جوانه گندم برشته، ماهی ،  بادام زمینی  ، شیر ، بادام، اسفناج، تخمه کدو، کاکائو، تخمه آفتابگردان، آجیل

منابع مورد استفاده :

WWW.ALLTHINGSWELL.COM/FATIGUE.CFM

HTTP://WWW.WHOLEHEALTHMD.COM/HK/REMEDIES/DISP/1,1459,463,00.HTML

ترجمه و تنظیم: ولد خانی – کارشناس تغذیه تبیان

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

میگرن و تغذیه ۸۹/۰۲/۲۸ 12:40 PM

 

واژه میگرن از لفظ یونانیHemicrain( به معنی" نیمی از سر") گرفته شده است كه خود این كلمه ریشه در زبان مصری دارد. میگرن، نوعی اختلال سردرد است كه با تركیب متنوعی از تغییرات عصبی و گوارشی مشخص می شود. درد میگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار یك طرفه است كه ابتدا خفیف است و كم كم شدید می شود. دردهای میگرنی در همه موارد با بی اشتهایی و تهوع و گاهی اوقات با استفراغ همراه هستند.

درهنگام حملات میگرنی، بیماران به وضوح دچار تحمل نكردن نورهستند( فوتوفوبی) و برای استراحت، به محلی تاریك می روند. ممكن است تحمل نكردن صدا( فونوفوبی) و گاهی اوقات تحمل نكردن بوها (Osmophobia) نیز وجود داشته باشد. در كودكان، میگرن اغلب با حملات دردشكم، بیماری حركت(Motion Sickness) و اختلالات خواب همراه است. شروع دیررس میگرن( در سنین بالای 50 سال) نادر است؛ با وجود این، عود میگرنی كه بهبود یافته است، غیرمعمول نیست.

تشخیص بیماری، براساس خصوصیات سردرد و علائم همراه صورت می گیرد. چرا كه نتایج معاینه فیزیكی و مطالعات آزمایشگاهی به طور معمول طبیعی است. در مورد میگرن انواع متعددی از آن توصیف شده اند كه شایع ترین آنها عبارت اند از: میگرن معمولی( میگرن بدون وجود پیش درآمد) و میگرن كلاسیك( میگرن همراه با مرحله پیش درآمد).

مراحل میگرن

حمله های سردرد میگرن به طور معمول صبح ها و اغلب آخرهفته شروع می شود. هر حمله از چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد، و تعداد حمله ها درهرماه بین یك تا سه بار تكرار می شود. یك سردرد میگرنی به طور معمول دارای دومرحله است:

الف) مرحله پیش درآمد(Aura). در این مرحله مجراهای خونی مغز منقبض می شوند و علائم این مرحله عبارت اند از: اختلال در گفتار، مشكلات بینایی، بی حسی، سوزش خفیف، كم سو شدن چشم، وجود صدا در گوش، ضعف و كرختی در اندام. بیشتر اوقات دیده شده است كه به علت سردرد میگرن، آشفتگی هایی در سیستم گردش خون و عروق به وجود می آید. دست و پا( به ویژه انگشتان) در حین حمله های درد، سرد و پیشانی خیلی گرم می شود.

این مرحله و علائم آن كمتر از یك ساعت طول می كشد. افراد تا پایان این مرحله كمی باید صبر كنند.

ب) مرحله مغزی یا سفالیك(Cephalic). در این مرحله مجراهای خونی مغز، منبسط می شوند و علائم این مرحله عبارت اند از: دردهای ضربان دار در كنار سر، تهوع و حال به هم خوردگی، حساسیت زیاد به صدا و نور، كاهش اشتهاء و احتقان در بینی.

مرحله سفالیك حدود 2 ساعت تا حداكثر 3 روز طول می كشد. بنابراین بهتر است تا قبل از شروع میگرن از داروهای خود استفاده كنید و با پرهیزهای لازم، شدت آن را كاهش دهید.

شیوع میگرنپ

براساس متون روانشناسی بیماری ها، حدود 10 درصد كل جمعیت جهان به سردرد میگرن مبتلا هستند و همه انواع میگرن، در هر سنی، از اوایل كودكی تا بعد از آن می تواند شروع شود. با این وجود حمله های میگرن كمتر قبل از 5 سالگی رخ می دهد و بیشترین سن شیوع بیماری در دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی است. با افزایش سن، زنان بیش از مردان از سردردهای میگرنی رنج می برند، زیرا شیوع میگرن در زنان حدود 15 درصد و در مردان 7 درصد گزارش شده است. هم چنین شیوع میگرن در میان شهرنشینان بیشتر از روستاییان است.

عوامل غذایی تشدید كننده میگرن

1- گلوتامات:نمك یا اسیدآمینه ای كه در بافت های عصبی موجود است. این ماده در محصولات آماده شده به میزان زیادی وجود دارد. به این منظور باید برچسب روی محصولات را به دقت مطالعه كرد. این ماده در انواع كنسرو و غذاهای یخی وجود دارد.

2- آمین ها: بعضی غذاهای حاوی آمین ها، فعال كننده رگ ها هستند و به نظر می رسد آغازگر انقباض رگ های خونی در مغز می باشند. تیرآمین و فنیل اتیل آمین دو ماده اصلی مسبب این مشكل هستند. اگرچه سایر آمین ها نیز ممكن است اثرات مشابهی داشته باشند. در ذیل به بررسی منابع برخی آمین ها می پردازیم.

تیرآمین(Tyramine) در الكل، برخی پنیرها به خصوص پنیرهای مانده، میوه ها و سبزی های كال و فاسد، خوراك كلم، مخمرها، انواع آجیل، ماهی شور، كنسرو شاه ماهی، خامه ترش، آواكادو، سوسیس های تخمیری و گوشت های مانده یا چرب وجود دارد.

فنیل اتیل آمین(Phenyl ethylamine) در كاكائو، شكلات، پنیر و موادغذایی ای كه دارای این سه ماده غذایی هستند، یافت می شود.

اكتوپامین(Octopamine) در مركباتی مثل لیمو، پرتقال، گریپ فروت و... یافت می شود.

موادغذایی نام برده از گروه آمین ها، باعث افزایش آزادشدن سروتونین در مغز و تحریك اعصاب مغز می شوند. همچنین ایجاد سردرد می كنند.

3- مس: گمان می رود كه مس در متابولیسم آمین های فعال كننده رگ ها(Vasoactive) نقش داشته باشد و احتمال بروز حمله میگرن را افزایش دهد. آجیل ها، شكلات، جوانه گندم و صدف خوراكی از منابع غذایی حاوی مس به شمار می روند. پرتقال و گریپ فروت و نارنگی باید از رژیم غذایی حذف شوند. زیرا مركبات جذب روده ای مس را افزایش می دهند و ممكن است در فرآیند آغاز حمله های میگرن نقش داشته باشند.

4- كافئین: زیاد مصرف كردن و یا كاهش كافئین در بدن نیز در تشدید میگرن مؤثر است. هم چنین ترك ناگهانی مصرف چای و قهوه، كه هر دو كافئین دارند، ممكن است در برخی اشخاص مستعد، زمینه ساز بروز میگرن باشد.

5- موادغذایی چرب و سرخ شده: مواد چرب و مواد غذایی ای كه با روغن زیاد سرخ می شوند عامل تشدید میگرن هستند.

6- نیتریت: سوسیس و گوشت نمك سود كه به آنها ماده نگه دارنده نیتریت افزوده شده ، نباید مصرف شود، چون می توانند عامل بروز میگرن در افراد مستعد باشند.

غذاهای مفید

مرغ، خروس و بوقلمون از دسته غذاهای كم چرب و غنی از پروتئین هستند. مصرف غذاهای پروتئینی منجر به نوسان میزان قند خون نمی شود. گمان می رود كه كمبود میزان قندخون از جمله عوامل میگرن است. غذاهای پروتئین دار نظیر تخم مرغ، گوشت گاو و حبوبات باید در هر وعده غذایی گنجانده شوند. مصرف میان وعده های حاوی پروتئین فراوان نیز مفید است.

سیب، گلابی، گیلاس، زردآلو و انگور میوه هایی هستند كه مصرف آن ها موجب افزایش منظم قند خون می شود. این میوه ها میان وعده های غذایی بسیار خوبی برای حفظ و كنترل قند خون هستند.

حلیم جو، نان چاودار و حبوباتی نظیر لوبیا قرمز،عدس سبز و قرمز، نخود و لوبیا همگی دارای فیبرهای محلول بوده و به تثبیت قند خون كمك می كنند. این غذاها منابع خوب كربوهیدرات بوده و حبوبات نیز منابع خوب پروتئین هستند

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

مواد غذایی استرس زا ۸۹/۰۲/۲۸ 12:38 PM

 

استرس چیست؟

استرس فشاری است كه در اثر تغییرات ایجاد شده در محیط به بدن تحمیل می شود. بعضی از استرس ها مفید هستند، اما وقتی از كنترل خارج می شوند، بدن به صورت های مختلفی از آثار سوء آن ها رنج می برد.

استرس تحمیل شده، انرژی بدنی و ذهنی را تحت تأثیر قرار می دهد. به دنبال استرس، كاهش انرژی ذهنی و بدنی، خستگی، بی خوابی، تحریك پذیری و احساس افسردگی، افزایش ضربان قلب، بالارفتن فشار خون، افت قندخون، آسیب پذیری سیستم ایمنی و تغییر در وضعیت اشتها ایجاد می شود. مجموع موارد ذكر شده تأثیرات نامطلوبی بر فعالیت فرد سالم گذاشته و باعث تضعیف بدن می شوند.

در شرایط استرس، تولید سلول های ایمنی نوع لنفوسیتT افزایش می یابد ومقدار زیادی سم در بدن انسان جمع می شود. تولید هورمون آدرنالین به دنبال استرس و شرایط ناموزون با بدن، افزایش می یابد. تولید بیشتر آدرنالین به بدن كمك می كند تا انرژی بیشتری برای مقابله با شرایط جدید داشته باشد. از طرفی تولید آدرنالین، ذخایر موادقندی را تخلیه می كند. افزایش ترشح هورن های بدن، پاسخ طبیعی بدن ما به استرس است. غذا بر روی فعالیت مغزی تأثیر می گذارد. به عبارتی موادغذایی بر روی فعالیت تركیبات شیمیایی به نام نوروترانسمیتر( انتقال دهنده های عصبی ) اثر می گذارند. این تركیبات برای هوشیاری بدنی لازم هستند.

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد كه آیا غذا در كنترل استرس مؤثر است یا نه؟

مصرف موادغذایی در زمان استرس بر پایه شواهد علمی است. اكثر مردم به این موضوع واقف هستند كه در زمان استرس بیشتر غذا می خورند و انتخاب آنها بیشتر از گروه مواد قندی و نشاسته ای است.

اسیدهای آمینه برای ورود به مغز از طریق جریان خون مغزی، با اسیدآمینه تریپتوفان رقابت می كنند و اجازه ورود به تریپتوفان را نمی دهند. مصرف مواد حاوی كربوهیدرات تولید هورمون انسولین را تحریك می كنند. ترشح هورمون انسولین از ورود اسیدهای آمینه به مغز جلوگیری كرده و فقط به اسیدآمینه تریپتوفان اجازه می دهد تا وارد سلول مغزی شود. تریپتوفان باعث ترشح هورمون سروتونین می شود و سروتونین از مهمترین ناقلین مغزی است و كاهش آن سبب بی خوابی، بی علاقگی، فقدان انرژی، عدم تمركز حواس و افسردگی می شود.

توجه به این موضوع مهم است كه غذاهایی كه ترشح سروتونین را افزایش می دهند، دارای چربی های پنهان هستند، بنابراین همانطور كه سطح سروتونین( هورمون آرام بخش ) افزایش می یابد، چربی هم وارد گردش خون می شود. علاوه بر این بدن در پاسخ به استرس، هورمون كورتیزول بیشتری ترشح می كند. افزایش ترشح هورمون كورتیزول، ترشح اسید معده را زیاد كرده و به مخاط معده آسیب می رساند.هورمون كورتیزول فعالیت هورمون انسولین را مختل می كند، و چربی ها را كه به طور ناآگاهانه در زمان استرس وارد بدن می شوند، به راحتی ذخیره می كند.

در سنین بالای 40 سال كاهش متابولیسم( سوخت و ساز) بدن، فرد را برای استرس آماده تر می كند. در این شرایط هورمون هایی ترشح می شوند كه اشتها را زیاد كرده و چربی را ذخیره می كنند.

چه موادغذایی باعث ایجاد استرس می شوند؟

كافئین ماده ای محرك است كه در قهوه، چای، كولاها، شكلات و تعدادی از داروها وجود دارد. مصرف زیاد موادغذایی حاوی كافئین همانند استرس عمل می كند و گاهی اوقات علائم آن را بدتر می كند.

یك ماده محرك، ترشح اسید معده و هورمون های تیروئیدی را بیشتر می كند. این مسئله ضمن ایجاد اضطراب، فعالیت كلیه ها را بیشتر می كند. با افزایش فعالیت كلیه ها، دفع ادراری افزایش می یابد.

كافئین، همچنین جذب آهن دریافتی از طریق مواد گوشتی مانند( گوشت مرغ و قرمز) را مهار می كند و سبب ایجاد كم خونی ناشی از فقر آهن می شود.

اغلب مردم كافئین را به عنوان عاملی محرك برای افزایش انرژی مصرف می كنند. این یك احساس كاذب از انرژی است و در واقع غدد فوق كلیوی را خسته می كند؛ چون هورمون های آدرنالین كه هورمون های استرس نامیده می شوند، از غدد فوق كلیوی ترشح می شوند.

كافئین می تواند سردرد ایجاد كند، بنابراین مصرف آن را كاهش دهید و در صورت تمایل به مصرف قهوه، قهوه بدون كافئین را مصرف كنید.

از عوامل محرك دیگر فسفر است كه به نوشیدنی های گازدار اضافه می كنند. مصرف نوشابه های گازدار، تعادل كلسیم و فسفر بدن را به هم می زند. عدم تعادل بین كلسیم و فسفر، باعث كاهش كلسیم خون و افزایش برداشت كلسیم از استخوان ها و افزایش خطر پوكی استخوان به خصوص در خانم ها می شود. فسفر همچنین بر روی اسید كلریدریك معده كه برای هضم غذا لازم است، تأثیر منفی می گذارد و علاوه بر آن برای افرادی كه مشكل دفع دارند، مضر است. آب های معدنی و آب چشمه فسفر ندارند.

افزودنی ها و نگه دارنده هایی مانند نیتریت و نیترات كه به موادغذایی مانند سوسیس، كالباس و ماهی دودی برای محافظت از تخریب اضافه می كنند، با مواد شیمیایی، تركیب شده و موادی به نام نیتروزامین ها را تولید می كنند.

مونوسدیم گلوتامات از افزودنی هایی است كه مردم خاور دور برای حفظ رنگ سبزی های كنسروی و گوشت های پخته اضافه می كنند. این تركیب شیمیایی باعث سردرد، واكنش های پوستی و سوزش در ناحیه پشت گردن می شود.

بهترین راه حل برای كاهش اثرات مواد افزودنی، كاهش مصرف غذاهای حاوی مواد افزودنی است.

مصرف بیش از حد موادقندی ساده مانند شكر نیز به عنوان عاملی برای ایجاد استرس و تحریك پذیری شناخته شده اند. مصرف بیش از حد موادغذایی حاوی قندهای ساده مانند دونات، كیك وشكلات در طول روز باعث خستگی و تحریك پذیری فرد می شوند كه با افزودن مقداری مواد حاوی پروتئین، اثر این مواد را می توانید مهار كنید

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

۸۹/۰۲/۲۸ 12:38 PM

درمان افسردگی با مواد غذایی مناسب(1)

با پیشرفت علم، ارتباط بین سلامت ذهنی و روحی با نوع غذا و نوشیدنی اثبات شده است. ولی با این همه برای درمان مشکلات روانی، بیشتر از داروهای روان درمان استفاده می شود. در حالیکه بجای دارو، می توان از جایگزین های آن مثل غذا که هم در دسترس و هم مناسب تر است ، استفاده کرد.

هر یک از افراد در زندگی روزمره خود با نشیب و فرازهای احساسات روبرو هستند مثل شادی و غم، رضایت و دلسردی، خنده و گریه.

بعضی اوقات رفتاری که از ما سر می زند، مطابق با موقعیتی است که در آن قرار گرفته ایم و چنین رفتاری طبیعی است. مثلاً اگر با فوت یکی از اقوام و خویشان غمگین شویم، طبیعی است. یا اگر دانش آموزی سخت کوش و درس خوان، در امتحان با نمره خوبی قبول شود و در اثر آن خوشال و راضی باشد، طبیعی است یا اگر فردی جویای کار، بتواند شغل مناسبی پیدا کند و در اثر آن خوشحال شود، طبیعی است.

بروز افسردگی در افراد مختلف، متفاوت است و هر فردی با هر سنی و در هر موقعیتی می تواند دچار افسردگی شود. تقریباً از هر 4 نفر، یک نفر در زندگی خود دچار افسردگی یا سایر اختلالات روحی شده است.آمار نشان می دهد زنان کمی بیشتر از مردان مستعد ابتلا به افسردگی هستند. شیوه زندگی ، رفتار فرد و نوع ارتباط با دیگران در بروز افسردگی موثر هستند.

افسردگی ممکن است در اثر برخی از وقایع ناگوار رخ می دهد . مثل فوت یکی از عزیزان، وجود یک بیماری خطرناک در یکی از افراد خانواده، طلاق، ورشکستگی یا سایر مشکلات مالی.

عواملی که باعث ایجاد افسردگی می شوند شامل : کمبود مواد مغذی یا دریافت بیش از حد آنها، داروها، الکل، کافئین (قهوه ) ، نیکوتین ( سیگار )، قند خون پایین، عدم تعادل هورمونی بدن، آلرژی، مسمومیت با فلزات سنگین و سایر مسمومیت ها.

بعضی افراد دچار افسردگی فصلی می شوند ، مثلاً در فصل زمستان بیشتر دچار افسردگی می شوند، زیرا روزهای این فصل کوتاه و بیشتر ابری و شب های آن طولانی است.

اگر فردی 5 مورد از علائم زیر را داشته باشد و مدت آنها هم بیش از یک ماه طول بکشد، نشان می دهد دچار افسردگی شده است.

علائم افسردگی :

1- تغییر اشتها که منجر به کاهش یا افزایش  وزن شود.

2- کم خوابی  یا پرخوابی

3- کنترل نداشتن بر رفتار

4- فعالیت بیش از حدّ یا سستی و رخوت

5- کاهش علاقه و میل جنسی

6- خستگی و بی حالی

7- احساس بی ارزشی یا احساس گناه

8- عدم تمرکز حواس

9- فکر خودکشی

اگر فردی 5 مورد از علائم بالا را داشته باشد و مدت آنها هم بیش از یک ماه طول بکشد، نشان می دهد دچار افسردگی شده است.

کمبود مواد مغذی در اثر یک رژیم نامناسب، اثرات بسیار بدی بر روی حافظه، تمرکز، رفتار و حالات روحی فرد دارد، هر چند که به ندرت این کمبودها توسط متخصصین تشخیص داده می شود. کمبود روی، آهن، منیزیم و ویتامین های گروه B باعث افسردگی می شود.

روی

کمبود روی باعث کمبود اشتها، تغذیه ناکافی و خستگی مزمن غیرقابل اجتناب می شود. بسیاری از افرادی که دچار خستگی مزمن هستند، وقتی به پزشک مراجعه می کنند ، علت خستگی آنها به درستی تشخیص داده نمی شود و به آنها گفته می شود که دچار افسردگی هستند و داروهای ضد افسردگی به آنها می دهند. بسیاری از این داروها مانع جذب روی در بدن می شوند. کاهش مقدار روی در بدن علاوه بر کاهش اشتها و ایجاد خستگی، باعث بروز افسردگی می گردد. بنابراین برای جلوگیری از بروز افسردگی باید روزانه به مقدار کافی از منابع غذایی روی استفاده کنید.

منابع غذایی روی شامل : تخمه کدو، قارچ، سویا، جوانه گندم، سبوس  گندم، کنجد،  کاکائو،  تخمه آفتابگردان، برنج، ذرت ، نان سبوس دار( مثل نان سنگک) ، جو، پنیر، حبوبات مثل  نخود  و لوبیا، آجیل  (مخصوصاً بادام)، بادام زمینی،  کره بادام زمینی، آرد سبوس دار و برنج قهوه ای است.

مصرف بیش از حد کافئین از جذب املاح در بدن جلوگیری می کند و باعث بروز افسردگی می شود. کافئین در قهوه، چای،کاکائو و نوشابه  های سیاه وجود دارد. کافئین باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی مرکزی و در نتیجه آشفتگی ذهنی می شود.

مصرف بیش از حد شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده مثل کیک، شیرینی، شکلات، نوشابه و ژله نیز باعث افسردگی می شود. الکل هم باعث افسردگی شدید می شود.

کمبود بعضی ویتامین ها نیز روی وضعیت روحی اثرات منفی دارد که شامل مواد زیر است:

ویتامین C

علائم کمبود : افسردگی، خستگی بیش از حدّ، طغیان رفتارهای عصبی و هیجانات زیاد.

منابع غذایی ویتامین C : پرتقال ، لیمو، نارنج، نارنگی، کیوی ، توت فرنگی، تمشک ، سیب زمینی،  فلفل قرمز، فلفل دلمه ای، فلفل سبز، گوجه فرنگی،  گریپ فروت، هندوانه ، شلغم ، پیاز بهاری، نخودفرنگی و سبزیجات سبز مثل کلم بروکلی،  کلم پیچ، جعفری، شاهی آبی، اسفناج و گل کلم.

ویتامین B12

علائم کمبود : رفتارهای روانی، جنون، کاهش قدرت حافظه، هذیان گویی، وضعیت بیمارگونه روحی

منابع غذایی : جگر ، قلوه ، شیر ، پنیر ، تخم مرغ  و ماهی .

ویتامین B1

علائم کمبود : افسردگی، بداخلاقی، کاهش قدرت حافظه و تمرکز، احساس خستگی.

منابع غذایی : غلات صبحانه، نخودفرنگی، تخمه آفتابگردان، ارزن، جوانه گندم، کنجد، سویا، آجیل (بخصوص بادام هندی، بادام، گردو)، حبوبات( بخصوص نخود، لوبیا، عدس )، گندم سبوس دار، سیب زمینی، گندم سیاه یا چاودار.

ویتامین B6

علائم کمبود : جنون و افسردگی.

منابع غذایی : جوانه گندم ، آرد جوی دو سر، آجیل ( مخصوصاً گردو)، حبوبات( مثل سویا، عدس، لوبیا)، جو، موز ، بادام زمینی، کره بادام زمینی، آووکادو، گندم ، کشمش.

اسید فولیک

علائم کمبود : خستگی مزمن، پریشانی، بی خوابی، فراموشی، گیجی.

منابع غذایی : مخمر، لوبیا، کلم بروکلی، کاسنی، حبوبات(خصوصاً نخود)، سویا، سبزیجات(مخصوصاً اسفناج، کلم، بامیه )، بادام، چغندر ، هویج ، گردو، آرد جوی دوسر، برنج قهوه ای و ذرت.

ویتامین B3

علائم کمبود : کاهش حافظه، آشفتگی های روحی، افسردگی و اضطراب.

منابع غذایی : عصاره مخمر، مخمر آبجو، پنیر، بادام زمینی، کره بادام زمینی، کنجد، برنج قهوه ای، آرد سبوس دار، جوانه گندم، نان سبوس دار، جو، حبوبات مخصوصاً نخود

بیوتین

علائم کمبود : بی حالی شدید، افسردگی، پرخوابی.

منابع غذایی : تخم مرغ ، جگر، گل کلم ، قارچ ، موز ، هندوانه، توت فرنگی ، بادام زمینی.

پانتوتنیک اسید

علائم کمبود : بی خوابی، خستگی شدید، افسردگی، جنون.

منابع غذایی : لوبیا، بادام زمینی، کره بادام زمینی، حبوبات مخصوصاً نخود و سویا ، قارچ، آجیل به خصوص بادام هندی و فندق، آووکادو، کلم بروکلی، آرد جوی دو سر

درمان افسردگی با مواد غذایی مناسب(2)

در قسمت قبلی این مقاله به علائم افسردگی و اثر کمبود برخی از ویتامینها در بروز افسردگی اشاره کردیم. در این قسمت به بیان اثر برخی داروها و مواد غذایی دربروز افسردگی وهمچنین توصیه هایی برای بهبود آن می پردازیم.

بعضی داروها نیز باعث بروز افسردگی می شوند مثل آنتی بیوتیک ها، باربیتورات، آمفتامین، کورتیکوستروئیدها ، مصرف طولانی مدت استروئیدها، داروهای مسکن، ضد التهاب مفاصل، ضد دیسک، ضد تشنج، فشار خون بالا، قلبی، آریتمی (نامنظمی ضربان قلب)، ضد بارداری، ضد پارکینسون، داروهای روان درمان و داروهایی که برای درمان افراد الکلی استفاده می شود.

اگرچه افراد سیگاری ادعا می کنند برای تمدد و آرامش اعصاب سیگار می کشند، ولی در حقیقت با این کار بیشتر به اعصاب خود آسیب می رسانند، زیرا نیکوتین موجود در سیگار با مقادیر بالای مونواکسید کربن در خون ترکیب می شود و اثرات مخرب و مضری بر روی عملکرد مغز و اعصاب به جای می گذارد.

تغذیه صحیح باعث بهبود افسردگی و ارتقاء سلامت روحی و توانایی ذهنی می شود.برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود افسردگی ، باید انواع مختلفی سبزی، میوه، سالاد، غلات سبوس دار، لوبیا، ماکارونی، برنج و نان را مصرف کرد.

انگور، جوانه  گندم، مخمر آبجو(ماءالشعیر)، جوی دو سر، گندم، شیر و لبنیات،  انواع توت، انجیر (خشک یا تازه)،  آجیل  (شور نباشد)، زنجبیل، ریحان  و رزماری نقش مهمی در بهبود افسردگی دارند.


 

شکلات کاکائویی

به دلیل داشتن قند زیاد باعث نوسانات ناگهانی قند خون می شود. برای اینکه مغز به درستی کار کند، نیاز به یک منبع قندی دارد که بطور منظم و پیوسته کار کند. اما وقتی قند خون بطور ناگهانی از مقادیر خیلی بالا به مقادیر خیلی کم افت می کند، اثرات مخربی بر روی رفتار و حالات روحی فرد دارد.

بنابراین مصرف زیاد کاکائو ، به دلیل افزایش قند خون اثرات بدی بر رفتار و عملکرد مغز دارد. ولی مصرف کم کاکائو حال فرد افسرده را بهتر می کند، زیرا تئوبرومین موجود در کاکائو باعث آزاد سازی ایندورفین ها از مغز می شوند. ایندورفین ها موادی هستند که باعث بوجود آمدن احساس عاشق شدن و خوشی در فرد می شوند.

دریافت کافی انرژی، مصرف پروتئین و املاح برای حفظ سلامت روانی لازم است

در کل، توجه به تغذیه صحیح، آسان ترین و نخستین مرحله اساسی بهبود افسردگی است. برای درمان یک شخص افسرده، در مرحله ی اول باید وضعیت غذایی او را بررسی کرد. در حالیکه اکثر پزشکان این کار را نمی کنند. همیشه باید مقدار قندخون را در حد ثابت و مشخصی نگه داشت و از افت یا افزایش قند خون جلوگیری کرد. همچنین غذاهای غنی از ویتامین های گروه B را در برنامه غذایی روزانه خود مصرف کرد.

دریافت کافی انرژی، مصرف پروتئین  و املاح  برای حفظ سلامت روانی لازم است.

توصیه های غذایی :

1- مواد غذایی، تأثیر زیادی بر روی رفتار و عملکرد مغزی دارند. برنامه ی غذایی نامناسب به خصوص مصرف زیاد تنقلات پرکالری و فاقد مواد مغذی، علت اصلی بروز افسردگی است، زیرا ترکیباتی بنام «انتقال دهنده های عصبی» در مغز تحت تأثیر غذایی است که می خوریم.

2- بسیاری از مواد مغذی در عملکرد مغزی و هورمونی بدن شرکت دارند که احساسات ما را تحت تأثیر قرار می دهند. بنابراین یک برنامه غذایی سالم همراه با مصرف مکمل های غذایی برای بسیاری از افرد مبتلا به افسردگی مفید است.

3- مصرف فراوان سبزیجات بطور خام یا کمی پخته، بعضی میوه ها،  برنج سبوس دار، حبوبات مثل لوبیا، عدس و سویا ، مرغ بدون پوست، بوقلمون بدون پوست و ماهی مفید است.

4- تا حد امکان از مصرف شکر و شیرینی جات و آرد بدون سبوس پرهیز کنید. این مواد غذایی به دلیل تصفیه و فرآوری شدن ، فاقد 15 نوع ویتامین و املاح مورد نیاز برای حفظ تعادل روحی بدن لازم را ندارند. به همین دلیل مصرف زیاد اینگونه مواد غذایی بجای مواد غذایی مفید، خیلی زود باعث ایجاد کمبود مواد مغذی در بدن شما خواهد شد.

همچنین این مواد باعث می شوند شما یک مرتبه احساس انرژی و نشاط کنید و یک مرتبه هم احساس افت و غم، در نتیجه بیشتر دچار خستگی و افسردگی می شوید.

 در طی ورزش، مغز مواد شیمیایی بنام اندورفین و انکفالین را آزاد می کند که درد را از بین می برند.


 

سایر توصیه ها :

1- با مراجعه به پزشک ببینید که آیا دچار آلرژی غذایی هستید یا خیر؟

2- آزمایش بررسی املاح مو را انجام دهید تا در مورد عدم مسمویت با فلزات سنگین مطمئن شوید.

3- با مراجعه به پزشک غدد، عدم ابتلا به کم کاری تیروئید را بررسی کنید.

4- هر روز مقداری ورزش کنید. در طی ورزش، مغز مواد شیمیایی بنام اندورفین و انکفالین را آزاد می کند که درد را از بین می برند. همچنین باعث احساس شادی و نشاط می شوند. افرادی که هر روز بطور منظم و پیوسته ورزش می کنند ابراز می کنند که بعد از ورزش احساس خوبی دارند. بنابراین بهترین راه برای رهایی از افسردگی، ورزش منظم است.

نیره ولدخانی – کارشناس تغذیه تبیان

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

 

هر یك از ما با افزایش سن، بخشی از حافظه كوتاه مدت خود را از دست می دهیم.

تغذیه مناسب بر روی حافظه موثر است. بررسی ها نشان داده، مصرف كربوهیدرات قدرت یادآوری مطالب را بهبود می بخشد.

اخیراً در یك مطالعه اثر پروتئین و چربی را بر روی سطح ادراك و آگاهی افراد بررسی كردند.

22 زن و مرد مسن، در سنین 61 تا 79 سال، بعد از مصرف 4 نوشیدنی زیر، سه آزمایش بررسی هوش را انجام دادند. چهار نوشیدنی شامل:

1- فاقد ماده مغذی

2- كربوهیدرات

3- چربی

4- پروتئین ؛ بود و هر روز بعد از مصرف این چهار نوشیدنی در چهار روز جداگانه بررسی شد.

آزمایش بررسی حافظه شامل یادآوری لغت و متن بود كه بلافاصله یا یك ساعت بعد از مصرف موادمغذی صورت می گرفت.

سه نوشیدنی كه دارای ماده مغذی بودند، حافظه كوتاه مدت و بلندمدت را افزایش داده بودند و یك ساعت بعد از مصرف این افزایش، چشمگیرتر بود. ولی فقط پروتئین در یك آزمایش مجزا، زمینه فراموشی را كاهش داد.

نوشیدنی كه فاقد ماده مغذی بود، اثری بر روی عملكرد حافظه و ذهن نداشت و نشان می داد كه دریافت موادمغذی برای كارآیی ذهن لازم است.

بنابراین سعی كنید به طور منظم و با حجم كم، وعده های غذایی را مصرف كنید. مغز شما برای عملكرد بهتر به غذای كافی و مغذی نیاز دارد. برای جلوگیری از اختلال در حافظه بلندمدت، رژیم غذایی متعادل و مناسبی را داشته باشید و هر روز مكمل مولتی ویتامین مصرف كنید.

كولین، ماده ای است كه به طور طبیعی در غذاهای چرب وجود دارد و حافظه را تقویت می كند. پزشكی از دانشگاه كارولینای شمالی بیان كرد، اگر در دوران بارداری مادر، به رژیم غذایی او كولین اضافه شود، قدرت حافظه جنین در حال رشد را برای مراحل بعدی زندگی افزایش می دهد.

 در دوران بارداری و شیردهی، ذخایر كولین بدن مادر تخلیه می شود، در نتیجه كولین كافی برای رشد طبیعی مغز در دسترس نخواهد بود. كولین برای حفظ سلامتی افراد، موردنیاز است.

كولین یك تركیب فسفولیپیدی است كه در بدن، مواد محلول در چربی را حمل و چربی ها را امولسیه* می كند. این ماده مستقیماً روی پیام های عصبی موثر است و قدرت ساخت و آزادسازی استیل كولین را سرعت می بخشد. استیل كولین یك ناقل عصبی است كه در كنترل عضلات و قدرت حافظه دخالت دارد. منابع غذایی كولین عبارت اند از: شیر، جگر، تخم مرغ و بادام زمینی. در بدن نیز از اسید آمینه متیونین ساخته می شود. كولین به صورت مكمل های خوراكی نیز وجود دارد و مقدار مورد نیاز آن برای مردان 550 میلی گرم در روز و برای زنان بالغ 425 میلی گرم در روز است

غذاهای تقویت كننده حافظه (2)

فرآیندهای زیادی باعث گرفتگی رگ های قلب، پیدایش سلول های سرطانی و آسیب شبكه ارتباطی اعصاب در مغز می شوند.

سبزیجات و میوه ها دارای مواد آنتی اكسیدانی هستند. مغز برای خنثی كردن رادیكال های آزاد نیاز به آنتی اكسیدان ها دارد. رادیكال های آزاد به سلول های عصبی آسیب می رسانند و عمل واسطه های شیمیایی اعصاب را مختل می كنند.

وقتی سن شما افزایش می یابد، قدرت دفاعی بدنتان ضعیف می شود، در نتیجه اثر تخریبی رادیكال های آزاد افزایش می یابد.

آنتی اكسیدان ها، حالت ارتجاعی رگ ها و قوت ضربان های قلب را حفظ می كنند. 20 درصد خون خارج شده از قلب به مغز می رود. هر چیزی كه مانع از جریان خون به مغز شود، قدرت یادگیری و ذهنی فرد را كاهش می دهد.

وقتی كه جریان خون در مغز مختل شود، باعث سكته و خونریزی مغزی می شود؛ چنین چیزی خطرناك و كشنده است. به تدریج یك سری حملات مغزی ضعیف اتفاق می افتد كه در ابتدا باعث كاهش حافظه و فراموشی می شود و در نهایت رگ های مغزی آسیب می بینند و حالتی شبیه بیماری آلزایمر به وجود می آید.

افزایش هموسسیتئین خون (اسید آمینه ای كه از هضم پروتئین حیوانی در بدن تولید می شود) رگ های خونی را مجروح می كند و باعث پیدایش پلاك ( بافت زخمی و مجروح ) می شود.

یك بررسی نشان داد افزایش هموسسیتئین خون، حافظه مردان مسن را كاهش می دهد. مطالعات دیگری نیز ثابت كرده كه این امر باعث تنگ شدن سرخرگ های كاروتید ( رگ های بزرگی كه خون را به مغز می رسانند) می شود.

فشار خون بالا، سرخرگ ها و سیاهرگ ها را ملتهب می كند و باعث تنگ شدن آنها می شود و شرایطی را به وجود می آورد كه پلاك ها افزایش می یابد و سكته مغزی رخ می دهد.

افرادی كه به طور مزمن دارای فشار خون بالا هستند، با افزایش سن ، در یادآوری ، خلاصه كردن و بررسی مطالب دچار مشكل می شوند. اسكن مغزی نشان می دهد افراد دچار فشار خون بالا، بی سبب دچار حملات خفیف مغزی می شوند. محققین می گویند حتی افزایش جزئی فشار خون، تغییرات عمده ای در مغز به وجود می آورد.

تغذیه و نگهداری قدرت حافظه

1- مرحله اول، مصرف كمتر نمك و چربی های اشباع است. رژیمDASH  كه دارای میوه و سبزی فراوان و لبنیات كم چرب است، همان اثر داروها را در كاهش فشار خون بالا دارد.

2- اسیدهای چرب امگا-3 میزان حملات قلبی و افسردگی را كاهش می دهد. اسیدهای چرب غیر اشباعLDL را كاهش داده وHDL را افزایش می دهند.

3- زغال اخته و توت فرنگی و اسفناج منبع غنی آنتوسیانین هستند. آنتوسیانین توانایی سلول های عصبی را برای پاسخ به واسطه های شیمیایی حفظ می كند. همچنین مانع از تشكیل لخته های خونی می شود ( رقیق كننده های خون) . این سه ماده غذایی كشسانی رگ های خونی را حفظ می كند و انتقال پیام های عصبی را بهبود می بخشد .

سایر مواد غذایی مثل كلم قرمز، انگور، آلو و آلبالو نیز همین اثرات را دارند.

اسفناج دارای آنتی اكسیدان فراوانی است كه شامل بتا كاروتن ( پیش ساز ویتامینA)، ویتامینC و اسید فولیك است.

4- سیر تا 12 درصد میزان كلسترول بالا را كاهش می دهد. همچنین انعطاف پذیری رگ های خونی را حفظ می كند. برای این منظور روزانه 4 حبه سیر را به صورت خام یا نیمه پخته مصرف كنید، یا اینكه 2 تا 8 عدد كپسول 50 میلی گرمی را كه حاوی عصاره سیر است بخورید.

5- سویا نیز كلسترول خون را كاهش می دهد. موادی در سویا وجود دارد كه از اكسیده شدنLDL جلوگیری می كنند و مانع از اثرات آتروژنیك رادیكال های آزاد ( تشكیل پلاك در دیواره داخلی سرخرگ ها ) می شود.

اثر سویا در كاهش كلسترول فقط برای افراد دچار كلسترول بالا موثر است، ولی اثر آنتی اكسیدانی آن برای همه افراد مفید است.

فیتواستروژن های سویا، هورمون های گیاهی هستند كه محققین اعتقاد دارند مانند هورمون استروژن باعث تقویت حافظه می شوند.

قرص های هوش :

1-اسید فولیك :برای رفع هموسیستئین ( اسید آمینه خطرناك ) بدن لازم است. تحقیقات ثابت كرده است در اثر كاهش اسید فولیك، ویتامین هایB6 وB12 در خون، مشكلاتی نظیر كاهش سطح  ادراك در افراد مسن، اشكال در یاد آوری، تمركز حواس و افزایش هموسیستئین خون به وجود می آید.

2-ویتامینB12 :برای نگهداری سلول های عصبی ضروری است. حتی اگر این ویتامین در حداقل مقدار طبیعی باشد، برای بدن مضر است و بایستی دارای مقدار نرمال خود باشد. رفتار و حافظه افراد با مكمل دهی ویتامین های گروهB بهبود می یابد. در كمبود این ویتامین ها سطح ادراك و آگاهی كم می شود، طوری كه كسی هم متوجه نمی شود.

البته نباید محتوای ویتامینB موجود در غذا را بشمارید. وجود ویتامین هایB و Aكه بیشتر از صد در صدRDA را تامین كند، سالم و موثر است.

3-ویتامین E: مغز شما را از آسیب حفظ می كند. مطالعات طولانی مدت نشان داده، مكمل ویتامینE خطر بروز بیماری های قلبی را كاهش می دهد ،LDL را بی اثر می كند و احتمال لخته شدن خون را كاهش می دهد.

همچنین وخامت بیماری آلزایمر افراد را آهسته می كند. اثر آنتی اكسیدانی ویتامینE تشكیل پلاك های آمیلوئیدی را كه باعث التهاب و كج شدن انتهای اعصاب می شوند، متوقف می كند.

یكی از اعمال ویتامینE  رقیق كردن خون است. مصرف روزانه 800-200 واحد بین المللی ویتامینE توصیه می شود.

مكمل های غذایی و مغز:

 Ginkgo:برای جلوگیری از كاهش حافظه موثر است. دارای اثر آنتی اكسیدانی و ضد انعقاد خون است. اگر یكی از مواد رقیق كننده خون مثل آسپیرین، ویتامینE و سیر را مصرف می كنید، قبل از مصرف این مكمل با پزشك خود مشورت كنید.

فسفاتیدیل سرین( PS ):ماده طبیعی كه باعث انعطاف پذیری غشای سلول ها می شود؛ در نتیجه سلول های عصبی می توانند به راحتی با هم ارتباط داشته باشند.

همچنین سلول های مغزی را در مقابل آسیب رادیكال های آزاد حفظ می كند و  تولید استیل كولین (یك انتقال دهنده عصبی مهم ) را تحریك می كند.

وقتی جوان هستید،PS كافی در بدن تولید می شود ولی بعد از 40 سالگی، تولید آن كم می شود و بدن نیاز به مكمل دارد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد كهPS  مشكلات مربوط به حافظه را در كسانی كه تازه دچار آلزایمر شده اند، بهبود می بخشد.

ابتدا برای مدت یك ماه 300 میلی گرم در روز و بعد از این مدت فقط 100 میلی گرم در روز مصرف كنید.

استروژن :التهاب و تخریب سلول های مغزی را كه در اثر رادیكال های آزاد به وجود می آید، كاهش می دهد. همچنین حجم دندریت ها ( شاخه های سلول عصبی ) را افزایش می دهد، در نتیجه ارتباطات سلولی ممكن می شود. با تقویت قلب، هورمون درمانی با استروژن بطور مستقیم، حافظه را تقویت می كند. اگر شما سابقه خانوادگی ابتلاء به سرطان سینه را ندارید، هورمون درمانی با استروژن، قلب، استخوان ها و حافظه شما را بهبود می بخشد.

روشی سریع برای داشتن ذهنی فعال

متخصصین اعصاب دریافته اند قسمتی از مغز بنام " هیپوكامپوس " در مقایسه با سلول های دیگر مغز ، با افزایش سن همچنان فعال می ماند. آنها معتقدند انجام ورزش و فعالیت بدنی شدید و هوازی باعث این امر می شود كه با مقایسه بین موش های فعال در گردانه های چرخان و موش های كم تحرك این فرضیه ثابت شده است. دانشمندان معتقدند این مورد درباره انسان نیز صدق می كند چون مغز انسان و موش از بسیاری جهات شبیه هم هستند.

محققین بیان می كنند گذشت زمان شما را فرسوده تر و پیرتر می كند ولی كار و فعالیت بیرون از منزل شما را داناتر می كند.

تقویت كننده های ذهن :

انتقال دهنده های عصبی :مواد شیمیایی موجود در مغز كه روی قدرت اندیشه، ذهن و حافظه، رفتار، آمادگی جنسی و هوشیاری فرد اثر می گذارند.

1-استیل كولین : بیشتر در یادگیری و حافظه موثر است. مواد مغذی كه روی استیل كولین مغز اثر دارند ، شامل: كولین،DMAE ( دی متیل آمینواتانول) ، لسیتین وCDP كولین است. در آلزایمر مقدار استیل كولین كاهش می یابد. داروهایی مثل تاكرین(tacrine) باعث افزایش استیل كولین می شود.

2-دوپامین : برخی از اختلالات روانی مثل شیزوفرنی ، پاركینسون و اختلالات رفتاری در اثر غیر طبیعی بودن مقدار دوپامین است.

افزایش دوپامین باعث افزایش هوشیاری و آمادگی جنسی می شود. مواد مغذی كه باعث افزایش دوپامین می شوند، شامل اسید آمینه تیروزین وNADH ( نیاسین غیر فعال ) است.

3-نور اپی نفرین:اسیدآمینه های فنیل آلانین و تیروزین، به دوپامین تبدیل می شوند . دو پامین نیز به نور اپی نفرین تبدیل می شود. افزایش نور اپی نفرین باعث ایجاد هیجان در فرد می شود. مقادیر بیش از حد آن، عوارضی مثل بد خلقی، اضطراب و بی خوابی را ایجاد می كند.

4-سروتونین :فعالیت های جسمی و روحی زیادی مثل رفتار، اضطراب، هیجان و پرخاشگری را تنظیم می كند.Prozac دارویی است كه سروتونین را افزایش می دهد. " 5- هیدروكسی تریپتوفان "(HTP -5) پیش ساز اصلی سروتونین است كه سطح آن را در مغز افزایش می دهد.

تریپتوفان در انواع گوشت، ماهی و سایر غذاهای پروتئینی وجود دارد. اگر مقدار تریپتوفان برای مغز كافی نباشد، سروتونین كاهش می یابد. تریپتوفان بهHTP -5 و سپس به سروتونین تبدیل می شود. سپس غده صنوبری موجود در مغز آن را به هورمون خواب ملاتونین تبدیل می كند.

5-GABA (گاما- آمینو بوتیریك اسید): بیشترین و مهم ترین انتقال دهنده عصبی بازدارنده ی موجود در مغز است. حالت تحریك پذیری بایستی با بازدارندگی در تعادل باشد. تحریك بیش از حد منجر به بی قراری، كج خلقی، بیخوابی مزمن و حتی بیماری می شود.

GABA باعث آرامش، كاهش درد و خواب راحت می شود. داروی باربیتورات و بنزودیازپین باعث تحریك گیرنده هایGABA و آرامش فرد می شود.

* منبع : سایتalwaysyourchoice.com

مترجم : كارشناس تغذیه تبیان

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

12 قدم به سوي شادي ۸۹/۰۲/۲۸ 12:29 PM

 

شاديعوامل شادي‌آفرين

1- ايمان

نگاه گذرا به تعاليم ديني نشان مي ‌دهد که شادابي و سرزندگي از آثار ايمان به خدا و مذهب است، چرا که مذهب بر زمينه‌‌هاي پيدايش شادي سفارش کرده است و نشانه‌‌هايش را ستوده است.

نداشتن نگراني و اضطراب و رسيدن به اطمينان قلبي، اساس هر نوع شادي است و اين ممکن نيست، مگر با ايمان داشتن به قدرت مطلقي که سرچشمه همه نيکي‌‌هاست. مهربان دانستن خداوند و امکان گفتگوي مستقيم با او، چراغي از اميد و اطمينان در دل مومن مي‌افروزد.

2- رضايت و شکيبايي

در زندگي گاهي مشکلاتي به وجود مي‌آيد که رفع آن ها بيرون از توان انسان است. ما به ‌‌طور معمول از اين مشکلات خشنود نيستيم و آن ها را با ديد ظاهري، مانع اهداف و اميال خود مي‌دانيم. بيشتر ناخرسندي هاي ما درهمين مواقع بروزمي ‌کنند، چون مي‌خواهيم به هر شکل ممکن، مشکلات فوق طاقت خود را رفع کنيم، در حالي که بهترين راه غلبه بر اين رخدادها، کنار آمدن با آن هاست. راضي بودن به رضاي خدا، به انسان آرامش مي‌بخشد و در سخت ترين حوادث، مددکار آدمي‌ مي‌شود.

3- پرهيز از گناه

لذت و خوشي، فقط با عوامل مادي به دست نمي آيد، بلکه عوامل معنوي هم در ايجاد شادي موثرند. گاهي انجام دادن کارهايي که به نظر بايد لذت‌بخش باشند، هيچ لذتي به انسان نمي‌دهند، حتي عذاب وجدان هم مي‌آورند، زيرا روح و وجدان، آماده لذت بردن نيستند. يک غذاي لذيذ يا خانه بسيار زيبا، اگر حرام و نامشروع باشد، براي انسان سالم و مومن، تلخ و ناگوار است.

پرهيز از گناه ، در بيشتر مواقع، پرهيز از لذت‌‌هاي مادي سطحي است، اما شادي‌آور است، زيرا روح آدمي ‌به گونه‌اي است که گاهي از "پرهيز" و "رياضت معقول" سرخوش مي‌شود. ارضاي تمايلات به هر صورت، شادي‌آور نيست، گاهي "پرهيز از لذت"، لذت‌بخش است.

4- مبارزه با نگراني

شادي، نبودن اندوه است. اگر انسان بتواند نگراني‌‌ها و اندوه‌‌ها را از خود دور کند، شاد است. البته انسان‌‌هاي شاد نيز گاهي غمگين مي‌شوند که طبيعي است، چرا که بعضي از غم‌‌ها لازمه زندگي است، اما بسياري از آن ها برخاسته از نگراني‌‌ها و نااميدي‌‌هاست.

اين نگراني‌‌ها منشا مشکلات بسيار ديگري، از جمله بيماري است. آري! کساني که دچار دلهره و نگراني باشند، از هيچ يک از امکانات زندگي لذت نمي‌برند.

5- تبسم و خنده

گرمي ‌تبسم و لبخند، کينه‌‌ها را از بين مي‌برد و به روابط انساني تعادل مي‌بخشد. وقتي مي‌خنديم، همه چيز به نفع جسم و روح ما پيش مي‌رود. هنر شاد بودن، مستلزم توانايي خنديدن به مشکلات در کوتاه‌ترين زمان ممکن است.

ما مي‌توانيم در خنديدن، کودکان را سرمشق خود قرار دهيم. کودک به طور طبيعي تقريبا به همه چيز مي‌خندد. گويي مي‌داند که خنديدن، او را سالم و متوازن نگه مي‌دارد. حتي وقتي انسان خيلي غمگين و ناراحت است، بايد هنگام روبرو شدن با ديگران، خود را شاد نشان دهد و تبسم کند. بايد صادقانه خنديد و شخصيت خود را نيز در نظر داشت. خنده، آن گاه موثر و درمان بخش است که به موقع باشد و به شخصيت ديگران آسيب نرساند. خنده‌‌هاي بي مورد و تمسخرآميز، انسان را غافل مي‌کند و پرده سياهي روي عوامل شادي‌آفرين مي‌کشد.

6- شوخ طبعي

شوخ طبعي و خوش رويي را مي‌توان ساده‌ترين راه آفرينش شادي دانست. شوخي، روح را شاد مي‌کند و با آفرينش لبخند، انسان و محيط را شادابي و خرمي ‌مي‌بخشد.

خنده، حتي لبخند و حتي خيال خنده، شگفتي مطبوعي به روح انسان مي‌بخشد که اغلب با آرامش اعصاب و سبکي ذهن همراه است.

7- بوي خوش

در روابط انسان‌‌ها، بوي خوش ، عامل فرح انگيز مهمي‌ است و متقابلا بوي بد، نااميد کننده و سبب افسردگي است. امام صادق (ص) مي‌فرمايد: "رسول خدا براي خريد عطر، بيشتر از خوراک خرج مي‌کرد."

8- پوشيدن لباس‌هاي روشن

رنگ‌‌ها، عکس العمل‌‌هاي گوناگوني را در انسان برمي‌انگيزند. رنگ روشن، شادي‌آفرين است. در دين نيز به پوشيدن لباس‌هاي روشن، توجه زيادي شده است. پيامبر(ص) فرمودند: "جامه سفيد بپوشيد که نيکوترين رنگ‌‌هاست."

در حال نماز نيز مستحب است که نمازگزار، لباس سفيد بر تن کند و تاکيد شده که پوشيدن لباس سياه در هنگام نماز، مکروه است.

9- خودآرايي

آراستگي ظاهري انسان، عامل مهمي ‌در جذب افراد به کردارهاي پسنديده است. روان‌شناسان اجتماعي، آراستگي شکل ظاهري را عامل موثري در کارآيي پيام‌دهي مي‌دانند.

در اسلام، آراستگي ظاهري، امتيازي براي فرد و يکي از نشانه‌‌هاي ايمان معرفي شده است.

10- تلاش کردن و پرهيز از تنبلي

کار، جوهر آدمي‌ و نشان حيات اوست. کسي که تلاش نمي‌کند و به تنبلي خو کرده، بهره‌اش از زندگي اندک است و سلامت او در خطر و شادابي‌اش بر باد است. کار و تلاش، استعدادهاي آدمي‌ را شکوفا مي‌سازد، از انحراف و لغزش او جلوگيري مي‌کند و بر سرزندگي و نشاط او مي‌افزايد.

11- سير و سفر

گشت و گذار در طبيعت و ديدن منظره‌‌هاي زيبا و آشنايي با آداب و رسوم ملل، غير از فايده‌‌هاي بي‌شمار مادي و معنوي که دارد، آدمي ‌را از افسردگي مي‌رهاند و به سلامت جسم و روان او کمک مي‌کند.

12- اميد به زندگي

در فرهنگ نيايش پيشوايان معصوم(ع )، تقاضاي عمر طولاني از خداوند، ذکر شده است و همين را به دوستان خويش نيز آموخته‌اند. از اين رو در ماه مبارک رمضان که بهترين زمان براي سخن گفتن با خداست، اين دعا هر روز تکرار مي‌شود: "بار خدايا! از تو مي‌خواهم که يکي از مقدرات شب قدر را عمر طولاني‌ام قرار دهي."

يکي از فلسفه‌هاي انتظار در مکتب تشيع نيز، اميد و توجه دايمي انسان‌ها به زندگي و آينده برتر است.

محمدرضا باقري
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

گیاهی فوق العاده که مانع از ریزش مو  می شود!!

این گیاه برای رشد مو و همچنین جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است زیرا ...

 
«حنا» گیاهی است که به صورت درختچه در شمال و شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان، ایران و هند کشت می شود. مردم این مناطق پس از آسیاب کردن برگ های این گیاه آن را به شکل پماد درمی آورند و روی پوست و مو می گذارند کیفیت و رنگ آن به کشوری که در آن کشت شده، تازگی پودر و مواد ترکیبی آن بستگی دارد. بهترین نوع حنا، حنا به رنگ سبز پررنگ است.

خواص حنا:

* برگ های این گیاه خنک و تقویت کننده مو و پوست است.

* برای درمان ریزش مو، برگ های حنا را با روغن خردل بجوشانید و به طور مرتب به موها بمالید.

* مخلوطی از پودر حنا، آب و آب لیمو را به موها بمالید و پس از یک ساعت موها را بشویید. این کار باعث براق شدن مو می شود.

* برای رفع سردرد، پمادی با گل حنا و سرکه آماده کنید و به سر بمالید.

* برای رفع زخم ها و تاول های دهان از برگ های این گیاه استفاده کنید.

* پمادی از گل حنا، موم ولرم و روغن گل رز برای رفع درد قسمت های مختلف بدن مفید است.

* پمادی از برگ های حنا برای رفع ترک پا مفید است.

* حنا علاوه بر براق کردن مو باعث رفع شوره سر نیز می شود.

* روغنی که از گل حنا تهیه می شود برای روشنی و درخشانی رنگ چهره بسیار مفید است.

منبع : parsine.com
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

:

6 توصیه ساده اما مهم برای كاهش كلسترول بد

كلسترول خوب و كلسترول بد دو نکته جدا از یکدیگر هستند . به همین علت در این مقاله شش نكته و در واقع 6 راهكار مهم برای كمك به كاهش كلسترول خون توصیه شده است.

 

بر اساس تحقیقات پزشكی اولین راه كار این است كه مصرف چربی‌های اشباع شده را محدود كنید.چربی‌های اشباع شده كه اغلب به چربی‌های حیوانی اطلاق می‌شوند از مواد غذایی شامل پوست مرغ و پرندگان خوراكی،فرآورده‌های لبنی پرچرب و چربی‌های بریده شده از گوشت گاو و گوشت لخم و بره وارد بدن می‌شوند.
این چربی‌ها می‌توانند در بدن تولید كلسترول را تحریك كنند و در نتیجه با افزایش كل كلسترول بدن مقدار كلسترول بد خون را نیز بالا ببرند.

توصیه دوم این است كه از مصرف چربی‌های ترانس خودداری كنید.چربی‌های ترانس یا بخشی از روغن‌های هیدروژنه (برای پیدا كردن آنها لیست مواد تشكیل دهنده روی برچسبهای مواد غذایی را كنترل كنید)،می‌توانند حتی بیشتر از چربی‌های اشباع شده به میزان كلسترول بدن آسیب وارد كنند چون این چربی‌ها در عین حال كه میزان كلسترول بد یا LDL را افزایش می‌دهند از سوی دیگر مقدار كلسترول خوب یا HDL را در خون پایین می‌آورند.
مطالعات نشان داده است كه چربی‌های ترانس هم چنین می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.غذاهایی مانند محصولات كباب شده، كراكرها، چیپس‌ها و سایر میان وعده‌ای فرآوری شده منابع اصلی چربی ترانس هستند و بسیار بهتر است كه مواد غذایی حاوی چربی‌های مونواشباع نشده یا چند گانه اشباع نشده مانند روغن زیتون و بادام زمینی و سایر خشكبار به جای چربی‌های ترانس مصرف شوند.
 
در نكته سوم همواره توصیه می‌شود كه وزن خود را در حد سالم و طبیعی نگهدارید.اضافه وزن هم باعث می‌شود كه كلسترول بد خون افزایش پیدا كند.
آزمایشات نشان داده است كه در بسیاری از افراد كاهش وزن مقدار كلسترول بد را نیز پایین می‌آورد. هم چنین در ازای هر دو پوند كاهش وزن مقدار كلسترول خوب 35/0 mg/dl افزایش می‌یابد.

راه كار چهارم توصیه می‌كند كه هوشمندانه و مكرر ورزش كنید.حداقل 20 دقیقه نرمش آیروبیك روزانه نیز می‌تواند كلسترول بد را كاهش داده و در عوض میزان كلسترول خوب را بالا ببرد.
محققان توصیه می‌كنند كه تركیب یك برنامه غذایی سالم و ورزش كمك شایانی به كاهش وزن می‌كند و به این ترتیب میزان كلسترول خون پایین‌تر می‌آید.موضوع مهم در این زمینه تداوم و دنبال كردن برنامه‌های سالم زیستی و لذت بردن از فعالیت‌های آیروبیك، پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و تمام گزینه‌های مناسب است.

در نكته پنجم عنوان و تاكید شده كه سیگار را ترك كنید چون فاكتور بسیار مهم و خطرساز در بروز بیماریهای قلبی و سرطان است كه میزان كلسترول خوب را كاهش می‌دهد.با ترك سیگار می‌توان سطح كلسترول خوب را تا 10 درصد افزایش داد.

در پایان نیز به عنوان توصیه آخر تاكید می‌شود كه حتما با یك پزشك متخصص برای درمان و كاهش كلسترول ناسالم مشورت كنید،چون گاهی با سابقه فامیلی و بیماریهای قلبی تاكتیك‌های بالا جواب نمی‌دهد و بهتر است از یك مشاوره پزشكی بهره بگیرید.
 
منبع:isna.ir
 
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

خانمها بخوانند: 5 سبزی جوان کننده کدامند؟

خانمها بخوانند: 5 سبزی جوان کننده کدامند؟

معمولا تمام خانم ها دوست دارند که جوان بماند ، پوست و متابولیسم بدن شان فرسوده نشود . تمام این شرایط تنها در صورتی فراهم می شود که تغذیه صحیحی داشته باشید .
 
با خوردن میوه‌ها، ناخواسته آنتی‌اکسیدان‌هایی را وارد بدنمان می‌کنیم که بهتر از هر دارویی می‌توانند ما را در برابر ابتلا به بیماری‌های مزمن محافظت کنند. در مورد سبزی‌ها هم همین‌طور است. سبزی‌هایی مثل کلم، بلال، کلم بروکلی و فلفل و خیلی از سبزی‌های دیگر خواصی دارند که ما از آنها غافل هستیم خیلی وقت‌ها نمی‌دانیم با گذاشتن ظرفی پر از سالاد چه قدر مواد مفید وارد بدنمان کردیم.

1. یونجه :
اگر چه گنجاندن یونجه در رژیم غذایی برای عده‌ای بی‌معنی و سخت است اما خوب است بدانیم که یونجه سرشار از ویتامین‌های A,C,E,K و همچنین دارای آمیلاز كه انزیم مخصوص هضم مواد نشاسته‌ای است می‌باشد. آنزیم‌های بسیاری در یونجه یافت می‌شود بعنوان مثال می‌توان از امولسین،‌اینورتاز، و پكتیاز نام برد.
یونجه دارای حدود 20%‌پروتئین می‌باشد پروتئین‌های موجود در یونجه عبارتند از :‌لیزین،‌آرژنین، هیستیدین، آدنین، فنیل آلانین،‌آسپاراژین و سیستین. یونجه دارای اسید فسفریك نیز هست یونجه همچنین دارای منیزیوم، آهن و مقدر جزئی ارسنیك و سیلیس است.
 
2. کلم پیچ :
کلم‌ها مخصوصا کلم پیچ سرشار از ویتامین C، ویتامین A و اسید فولیک است و دارای عناصری مثل گوگرد، فسفر و کلسیم است. فولات موجود در کلم برای زنان باردار بسیار مفید است و مانع بروز نواقص سیستم عصبی جنین می‌شود. همچنین فولات در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی مفید است. از این رو افرادی که یک بار دچار سکته شده‌اند خیلی خوب است مرتب کلم مصرف کنند .
از مهم ترین خواص این خانواده می‌توان به تأثیر آنها در پیشگیری از سرطان اشاره کرد. كلم پیچ به كاهش فشار خون كمك كند. محققان در بررسی‌های جدید خود دریافته‌اند كه این دو نوع سبزی حاوی مقادیر زیادی از نوعی ماده شیمیایی موسوم به اسید گلوتامیك هستند.به گفته محققان، اسید گلوتامیك یكی از شناخته شده ترین انواع اسید آمینه است و تقریبا یك چهارم از پروتئین‌های گیاهی و نزدیك به یك پنجم از پروتئین‌های حیوانی را تشكیل می‌دهد.

3. چغندر :
چغندر به دلیل دار بودن مقدار زیادی آنتی اکسیدان برای درد مفاصل و نقرس مفید است. فسفر، کلسیم، گوگرد، ید، آهن و مس است و همچنین عناصر بسیار کمیابی مثل روبیدیوم و کاسیوم در آن وجود دارد. کربوهیدرات، کمی پروتئین و ویتامین‌هایی چون B1 و B2، نیاسین، B6، B12 و C در آن موجود است. شیره ی چغندر سیستم گردش خون را بهبود می‌بخشد و به عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کند. چقندر به جذب غذا کمک کرده و آنتی‌اکسیدهای موجود در آن به حفظ سلامت عمومی بدن و سلامت سلول‌های بدن کمک می‌کند.

4. فلفل دلمه‌ای  :
تحقیقات نشان داده که ویتامین C و بتاكاروتن فراوان موجود در فلفل دلمه‌ای می‌تواند از بروز بسیاری سرطان‌‌ها جلوگیری كند، زیرا این دو ماده مغذی جزو آنتی اكسیدان‌های قوی هستند. جالب است بدانید که هر قدر این فلفل‌ها رنگی‌‌تر (زرد و قرمز) باشند، بتاكاروتن بیشتری دارند.
تحقیقات نشان داده است که کپساسین به عنوان فعال ترین عنصر موجود در فلفل، سبب کاهش میزان کلسترول خون و کاهش شدت سیگنال‌های درد در بدن می‌شود.
این ماده همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی (که سلول‌های شما را از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند) و ضدباکتریایی نیز دارد.اسید فولیک (فولات) که یکی از ویتامین‌های گروه B است، باعث كاهش ماده‌ای به نام هموسیستئین در خون می‌‌شود. هموسیستئین در صورت افزایش بیش از حد می‌تواند باعث تخریب رگ‌های خونی و افزایش احتمال سكته قلبی ‌شود. فیبر موجود در این سبزی می‌‌تواند كلسترول خون را كه عامل دیگری برای ابتلا به حمله قلبی و سكته است، كاهش دهد.

5. ذرت‌ :
ذرت دارای ارزش غذایی فراوانی است، و غذای خوبی برای پیشگیری از سرطان است. كلسترول خون را پائین می‌آورد. و برای درمان اگزما و بیماری‌های پوستی مفید است. تحقیقات علمی در مورد خواص درمانی ذرت نشان می‌دهد این دانه گیاهی دارای مواد شیمیایی معروف به مهاركننده‌های پرونتاز است و رژیم غذایی ذرت شیرین نظیر سایر دانه‌ها مانند برنج و حبوبات در كاهش نرخ مرگ و میر در اثر سرطان كولون، سرطان پستان و سرطان پروستات بسیار موثر است.
 
منبع :parsine.com
 
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

خوراکی مفید جهت تنظیم قند و فشار خون

این خوراکی برای تنظیم فشارخون و تنظیم قند خون مفید است‌ و از پاركینسون و آلزایمر پیشگیری می‌كند.
 
 مرتضی صفوی متخصص تغذیه گفت: مصرف گردو برای تنظیم فشارخون و تنظیم قند خون مفید است‌ و از پاركینسون و آلزایمر پیشگیری می‌كند.
این متخصص تغذیه افزود: گردو بهترین منبع منگنز ، مس ، منیزیم ، فسفر ، روی ، آهن ، كلسیم و سلنیوم است. به همین خاطر مصرف آن موجب افزایش قابلیت ارتجاعی رگ‌های بدن‌ می‌شود و برای افزایش قدرت ذهن، هوش مفید‌ و‌ تنگی نفس‌ مفید است.
این متخصص تغذیه اضافه كرد: گردو از لخته شدن خون نیزجلوگیری كرده به تنظیم سوخت و ساز در بدن كمك می‌كند ‌و برای جلوگیری از سنگ كیسه صفرا مفید بوده و از استخوان‌ها محافظت می‌كند‌.
صفوی با اشاره به ضرورت گنجاندن گردو در برنامه غذایی كودكان گفت: كودكانی كه مقدار امگا 3 در برنامه غذایی آنها كم است، اختلال‌هایی مانند بیش‌فعالی‌، مشكلات رفتاری، كج خلقی و مشكلات خواب دارند كه مصرف گردو می‌تواند این مشكلات را تا حدی كاهش داد.
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

ارتباط شگفت انگیز گروه خونی شما با رژیم غذایی!؟

کتابی به نام" تغذیه مناسب با گروه خون خود داشته باشید" در واقع با نگرش جدیدی برای هر گروه خونی بطور جداگانه غذاهای خاص ...
 

در کتابی به نام" تغذیه مناسب با گروه خون خود داشته باشید" که توسط دکتر پیتر آدامو به چاپ رسیده است، در واقع با نگرش جدیدی برای هر گروه خونی بطور جداگانه غذاهای خاص آن را توصیه می نماید. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتابهای نیویورک تایمز بوده است و با بیش از پنج میلیون نسخه و به بیش از 50 زبان زنده دنیا ترجمه و چاپ شده است.از آنجایی که این موضوع بسیار جالب و خاص می باشد ما بر آن شدیم تا چکیده‌ای از آنچه که در کتاب و مصاحبه ایشان ملاحظه شده برای اطلاع شما دوست عزیز ارائه نماییم.

همانطور که می دانید گروه‌های خونی متفاوت و زیادی وجود دارد اما چهار گروه اصلی آنها عبارتند از: (A  و B و AB وO )

گروه A
اساس تغذیه این گروه باید بر پایه گیاه‌خواری و مواد غذایی کم چربی باشد.
 
گروه O
این گروه باید از غذاهایی که پروتین بیشتری دارند مصرف نمایند و میزان مصرف کربوهیدراتها را کاهش دهند(مانند برنج، سیب زمینی و مواد نشاسته‌ای و ...)
 
گروه AB, B
و اما اشخاصی که صاحب گروه خونی B, AB هستند بهتر است از همه گروههای غذایی بطور متعادل، اعم از گوشتها و پروتینها ، سبزیجات و میوه‌ها مصرف نمایند.
نکته قابل توجه که در این کتاب اشاره شده است این است که سه چهارم افراد مورد مطالعه که تحت رژیم خاص گروه خونی خود بوده‌اند بهبودی فوق العاده‌ای در سلامت و سیستم ایمنی آنها رخ داده است.
همچنین بهبود قابل ملاحظه‌ای در سیستم گوارشی و افزایش مقاومت بیشتر در برابر استرسها و نهایتا افزایش انرژی و حافظه حاصل شده است. حتی دیده شده کسانیکه خواهان کاهش وزن هستند در صورت رعایت رژیم مربوط به گروه خونی خود بسیار در کاهش وزن خود موفقتر بوده‌اند.
علوم پزشکی به خصوص علم ژنتیک همواره در حال پیشرفت است و به نظر می رسد آن روزی که هر فرد با ژنوتیپ خاص خودش تغذیه‌ای منحصر به فرد داشته باشد دور نیست.
 
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

نقش تغذيه در افزايش قد

اگر بپذیریم كه افزایش قد جزئی از فرآیند رشد است ناگزیریم به عواملی كه بر رشد مطلوب قد تاثیر می‌گذارد اشاره كنیم...

با نگاهی گذرا به سایت‌های اینترنتی،‌ مجلات، روزنامه‌ها، و تلویزیون‌های ماهواره‌ای می‌توان با تبلیغات گسترده در زمینه افزایش قد مواجه شد اما این تبلیغات چقدر با واقعیت مطابقت دارد؟

اگر بپذیریم كه افزایش قد جزئی از فرآیند رشد است ناگزیریم به عواملی كه بر رشد مطلوب قد تاثیر می‌گذارد اشاره كنیم. این عوامل از ژنتیك گرفته تا هورمون‌ها و تغذیه مناسب هر كدام اثرات بارزی بر این فرآیند دارند. حال سئوال این است كه آیا شروع رشد با تولد آغاز می‌شود؟ در واقع چنین نیست و شروع رشد از دوران جنینی آغاز می‌شود. پس باید برای رسیدن به قد بلند‌تر، از دوران بارداری مراقبت از رشد كودك را آغاز كنیم. در دوران بارداری تغذیه مادر تاثیر زیادی بر قد كودك متولد شده دارد. به طوری كه مشخص شده است مصرف ناكافی ریزمغذی‌ها در كنار نوشیدن مشروبات الكلی و استعمال دخانیات در دوران بارداری به رشد ناكافی و كم‌وزنی كودك درهنگام تولد منجر می‌شود. مصرف غذاها در حد متعادل و مناسب از تمام  گروه‌های غذایی برای دست‌یابی به رشد قدی مناسب از اهمیت به سزایی برخودار است؛ اما سئوال اساسی این است كه آیا با تغذیه مناسب می‌توان به وراثت ژنتیك  كه از عوامل اساسی تعیین كننده طول قد است غلبه كرد؟

پیش از پاسخ به این سئوال باید مشخص كرد كه میزان مورد انتظار برای قد هر فرد چیست؟ قد متوسط برای پسران شامل میانگین قد پدر و مادر به علاوه 5/6 و برای دختران میانگین قد پدر و مادر منهای 5/6 است. آیا می‌توان با توجه به تغذیه این قد را افزایش داد؟ پاسخ به این سئوال را باید از متخصصان ژنتیك پرسید. اما به طور مختصر می‌توان گفت برای رشد هر فرد یك دامنه یا محدوده وجود دارد به عبارتی مرزهای بالایی و پایینی برای قد هر فرد وجود دارد كه از پیش برای هر فرد تعیین شده است. ما با تغذیه مناسب می‌توانیم از مرز حداقل فاصله گرفته و خود را به حداكثر نزدیك كنیم اما نمی‌توانیم از مرز بالایی تجاوز كنیم. بگذارید با مثالی مساله را ساده‌تر كنیم. فرض كنید شما قصد ساختن بنایی را دارید اولین اقدام شما گرفتن مجوز ساخت است. این مجوز به شما اجازه خواهد داد كه چند طبقه و تا كجا بسازید. این مجوز ساخت مشابه آن چه است كه نقشه ژنی شما برای اینكه قد ما تا كجا پیش برود دراختیارتان قرار می‌دهد. اقدام بعدی پس از گرفتن مجوز تهیه مصالح و گذاشتن مناسب آنها كنار هم است تا هم از استحكام لازم برخوردار باشد و هم زمینه ادامه كار را فراهم كند. فرض كنید شما ساختمانی 5 طبقه قرار است بسازید،‌ پس فوندانسیون این ساختمان را برای 5 طبقه آماده می‌كنید. حالا ممكن است در هر طبقه سقف‌ها را 50/2 تا 80/2 در نظر گیرید. این تفاوت به طور معمول تفاوتی است كه در نگاه معمول بین دو ساختمان 5 طبقه قابل مشاهده است. این همان اتفاقی است كه در محدوده رشد قد ممكن است رخ دهد. یعنی یك فرد به مرز پایینی و فرد دیگر به مرز بالایی دست یابد. عوامل تغذیه‌ای به ما كمك می‌كند كه به مرز بالایی برسیم. اما باید توجه داشت كه برای حركت از مرز پایینی به مرز بالایی محدودیت زمانی وجود دارد. كه نقطه شروع آن از ابتدای بارداری است كه نتیجه آن قد و وزن مطلوب در هنگام تولد خواهد بود و نقطه پایانی آن همزمان با بسته شدن صفحات رشد خواهد بود. در مرحله بلوغ با جهش قدی مواجه هستیم و پس از بلوغ به طور معمول افزایش رشد قدی در حدود 6 تا 7 سانتی متر خواهد بود.

عوامل تغذیه‌ای رشد از تامین درشت مغذی‌ها مانند مواد قندی، چربی‌ها و پروتئین‌ها كه انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تامین می‌كنند تا عوامل ساختمانی و ریزمغذی‌ها مانند انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند كلسیم،‌ روی و منیزیم همگی عوامل تعیین كننده بر میزان قد است. آنچه كه امروزه تبلیغات روی آن متمركز است قرص‌های افزایش قد است كه چیزی جز مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیست كه به قیمت‌های چند برابر فروخته می‌شود. در صورتی كه اگر واقعا به آنها نیاز باشد سال‌هاست كه با قیمت بسیار ارزان در داروخانه‌ها تحت عنوان قرص‌های مولتی ویتامین مینرال موجود است و نیازی به خرید آنان از طریق تلفن در مكان‌های نامشخص نیست. بسیاری از این مواد از طریق مصرف متعادل و مناسب مواد غذایی قابل دسترس است. مهم تشخیص كمبودها و رفع آن از طریق مصرف مواد غذایی یا مكمل‌های غذایی است. مشابه آنچه كه در ژاپن اتفاق افتاد و افزایش قد جوانان ژاپنی از سال 1950 تا 1970 با افزایش مقدار كلسیم دریافتی رخ داد و یا آنچه كه در بعضی نقاط كشورمان در مطالعات اخیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت مشخص شد و آن كمبود روی بود. اگر چه غلات تامین كننده انرژی، قسمتی از پروتئین‌ها و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است اما مشخص شده مصرف نان‌هایی كه آرد آنها به خوبی تخمیر نشده، ‌به دلیل داشتن ماده‌ای به نام فیتات در پوسته غلات مانع از جذب مواد معدنی به خصوص روی و كوتاهی قد می‌شود. سبزی‌ها و میوه‌ها، ‌انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی به خصوص پیش‌سازهای ویتامین
A را در رژیم غذایی تامین می‌كنند. كمبود متوسط تا شدید ویتامین A مانع رشد مطلوب كودكان می‌شود. منابع سرشار از ویتامین A عبارت اند از اسفناج، زردآلو، طالبی و... دریافت كافی كلسیم به ویژه در دوره رشد طولی استخوان‌ها بسیار حایز اهمیت است. بنابراین تغذیه با شیر،‌ ماست، پنیر و انواع كلم را باید به نوجوانان پیش از رسیدن به سن بلوغ توصیه كرد. همینطور استفاده از نور خورشید و دریافت ویتامین D از منابع غذایی مانند تخم مرغ،‌ خامه،‌ شیر و كره مدنظر قرار گیرد.

باید توجه داشت كه برای داشتن وضعیت مناسب هورمونی یكی از عوامل مهم وزن مناسب است زیرا وزن اضافی، بلوغ زودرس را به دنبال خواهد داشت و رشد قدی را محدود خواهد كرد. برای رسیدن به قد مطلوب، باید وزن كودكان را در محدوده طبیعی حفظ كرد. از طرفی ترشح هورمون رشد كه تاثیر مهمی در رشد مطلوب دارد، كاملا تحت تاثیر تغذیه فرد است و با مصرف زیاد مواد قندی و گلوكز كاهش و با مصرف غذای غنی از پروتئین افزایش می‌یابد. در انتها لازم است متذكر شد كه برای رشد قدی بهتر است با متخصص مشورت صورت گیرد و گول تبلیغات رانخورد و حواسمان باشد كه تغذیه صحیح، خواب مناسب، فعالیت فیزیكی، و حفظ وزن مناسب در محدوده طبیعی در رسیدن به حداكثر رشد قدی بسیار موثر است
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

عامل قد کشیدن در کودکان چیست؟

عامل قد کشیدن در کودکان چیست؟

کمبود چه موادی در کودکان باعث می شود که فرزندانی کوتاه قد داشته باشیم ؟

 

عنصر روی اساساً به سوخت و ساز مرتبط است. دیده شده است كه مكمل روی تأثیر مثبتی بر رشد كودكان دچار كوتاه قدی تغذیه ای داشته است.
اولین تحقیقات كمبود روی در انسان مربوط به اواخر دهه 1950است كه نشان داد تأخیر در رشد، ضایعات پوستی و نارسایی بلوغ در نوجوانان پسر ایرانی و مصری مربوط به كمبود روی است.
مقدار روی در بدن 5/1 تا 5/2 گرم است كه بیشتر آن در عضلات، استخوان ها و كبد جمع می شود و مقداری هم در ناخن و پوست و مو یافت می شود.
عنصر روی اساساً به سوخت و ساز مرتبط است. دیده شده است كه مكمل روی تأثیر مثبتی بر رشد كودكان دچار كوتاه قدی تغذیه ای داشته است. كمبود روی یك از مشكلات تغذیه ای شایع در كشور ما به شمار می رود. تمام گروه های سنی از جمله كودكان زیر شش سال، نوجوانان دختر و پسر 20-14 ساله و همچنین زنان باردار از كمبود «روی» رنج می برند. كمبود روی علاوه بر كاهش سرعت رشد در كودكان با تغییراتی در حس بویایی و چشایی همراه است و سبب بی اشتهایی و كاهش وزن می شود.
تأخیر در بلوغ جنسی از دیگر عوارض كمبود روی به شمار می رود. كمبود روی در دوران بارداری می تواند عوارضی همچون سقط جنین، نقص عضو مادرزادی، وزن كم در زمان تولد و زایمان دیر یا زودهنگام را در پی داشته باشد.
 
منابع غذایی روی
سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواربار و كشاورزی میزان نیاز روزانه روی هر فرد را5 /5 گرم اعلام كرده است. اكنون ببینیم روی در كجاها یافت می شود: «روی» در تمام مواد غذایی حیوانی و گیاهی كه منبع خوب پروتئین هستند، وجود دارد.

 منابع غنی روی عبارتند از:
صدف، جگر و انواع گوشت ها به ویژه گوشت قرمز (گوشت مرغ و ماهی هم حاوی روی هستند، اما میزان روی در گوشت قرمز بیشتر است) و تخم مرغ، اما حبوباتی مانند لوبیا و عدس، غلات سبوس دار، شیر و مواد لبنی و انواع مغزها نظیر بادام زمینی، گردو، بادام و فندق نیز حاوی عنصر روی هستند، اما به طور كلی قابلیت جذب روی از منابع حیوانی بیشتر از منابع گیاهی است. گفته می شود قابلیت جذب روی از گوشت چهار برابر غلات است. میزان جذب روی بسته به وضعیت روی فرد از 15 تا 40 درصد متفاوت است.

 عوامل كاهش دهنده جذب روی
اگر مس و كادمیوم رقیب اصلی جذب روی به حساب می آیند ولو این كه اثر خود روی را دارند، دریافت بالای آهن و كلسیم جذب روی را كاهش می دهد.جذب روی ممكن است توسط گلوكز، لاكتوز و یا پروتئین سویا كه به تنهایی و یا همراه با گوشت مصرف شود، افزایش یابد.
روی موجود در شیر مادر مانند آهن در مقایسه با شیر گاو از قابلیت جذب بالاتری برخوردار است و این هم شاید خبر خوشی باشد برای مادرانی كه فرزندشان شیر آن ها را می خورد! 
روی برای بزرگسالان نیز توصیه شده است به طوری كه گفته می شود مصرف طولانی مدت مكمل روی به مقدار بیشتر از15  میلی گرم در روز توصیه می شود
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

میوه ای مفید برای سلامت قلب و عروق

میوه ای مفید برای سلامت قلب و عروق

یك متخصص تغذیه گفت: این میوه سرشار از پتاسیم و منیزیم است كه برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید است.

 

برلیانت بزرگمهر  افزود: گیلاس حاوی ویتامین C است كه در حفظ سلامت پوست، افزایش قدرت ایمنی، تشكیل بافت پیوندی و سلامت اعصاب نقش مؤثری دارد.
وی گفت: گیلاس جزء میوه‌های كم كالری محسوب می‌شود و سرشار از پتاسیم و منیزیم است كه برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید است. مصرف گیلاس و سایر میوه‌های تازه كه حاوی مقدار زیادی آب است، موجب حفظ سلامت بدن می‌شود.
بزرگمهر افزود: تمام واكنش‌هایی كه در بدن صورت می‌گیرد، در حضور آب است. آب برای حفظ سلامت پوست بسیار مفید است و از بروز یبوست پیشگیری می‌كند، حتی موجب درمان یبوست می‌شود.
این متخصص تغذیه گفت: اگر افراد نتوانند آب بنوشند می‌توانند، از موادی كه دارای آب زیاد هستند، مثل میوه‌ها و سبزی‌ها به مقدار زیاد استفاده كنند كه از این طریق آب به بدنشان می‌رسد.
بزرگمهر اضافه كرد: گیلاس و میوه‌‌ها سرشار از فیبر هستند و برای حفظ سلامت و پیشگیری از سرطان می‌تواند، مفید باشد. همچنین در حفظ سلامت قلب - عروق و تعادل گردش خون بسیار مؤثر است و از یبوست پیشگیری می‌كند.

منبع : farsnews.com
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

رژيم غذايی ضد آرتروز

آرتروز شیوع فراوانی دارد ولی می‌توان در بسیاری از موارد، تنها با یک تمهید بسیار ساده یعنی داشتن تغذیه سالم از آن پیشگیری كرد.
 

«مامان! تو رو خدا امروز دیگه نگو پام درد می‌کنه. بچه‌ها همه با مادراشون میان خرید ولی ما همیشه تنها می‌ریم. چرا این طوریه؟ ببین زن‌های پیرتر از تو چه طوری تو خیابان راه می‌رن. اون وقت تو همش می‌گی آرتروز دارم، آرتروز،آرتروز،اه!چه قدر از این کلمه بدم میاد. چرا فقط تو؟ بقیه چی کار می‌کنند؟ از وقتی یادمه تو این دردو داشتی.» ...

از آن جا که آرتروز شایع‌ترین بیماری مفصلی است همه با نام آن آشنا هستند حتی اگر تعریف واقعی این بیماری را ندانند. در واقع، آرتروز یك بیماری مفصلی است كه در آن غضروف مفصلی آسیب دیده و تخریب می‌شود. در نتیجه استخوان نزدیك مفصل تغییراتی پیدا كرده و برجستگی‌های كوچك استخوانی به نام استئوفیت در اطراف آن به‌ وجود می‌آید. بعضی‌ها این بیماری را به ساییدگی مفصل و برخی آن را به نام استئوآرتریت می‌شناسند. این بیماری اغلب در دهه دوم و سوم زندگی شروع می‌شود و در سن ‌70 سالگی همه افراد كمابیش آن را تجربه خواهند كرد. هرچند که این بیماری شیوع فراوانی دارد ولی می‌توان در بسیاری از موارد، تنها با یک تمهید بسیار ساده یعنی داشتن تغذیه سالم آن را پیشگیری كرد.


تغذیه‌ خوب

به نظر می‌رسد در آرتروز برنامه غذایی از طریق سیستم ایمنی اثر می‌کند تا جایی که برای پیشگیری یا تعدیل اثرات این بیماری، یکی از مواردی که توصیه می‌شود حذف یا تعدیل موادغذایی سازنده ترکیبات زمینه‌ای تحریک التهابات و استفاده بیشتر از مواد کاهش دهنده التهابات است. بنابر تاکید دکتر سید ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، غذاهایی که دارای اسیدهای چرب امگا3 هستند (ماهی‌ها، روغن گردو، کتان و سویا) و کاهش دریافت غذاهایی که دارای اسید آراشیدونیک هستند (پیه گاو، گوشت قرمز، فرآورده‌های گوشتی مثل سوسیس و كالباس و جگر) توصیه می‌شود.

استفاده کافی از منابع غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین‌های E ، C، بتا کاروتن، ویتامین D ، ریزمغذی‌هایی مثل سلنیوم، روی و منیزیم و سایر مواد معدنی که در ساختمان استخوان‌ها وجود دارند مثل کلسیم و فسفر که در دانه‌ها و مغزها به وفور یافت می‌شوند، همچنین شیر و لبنیات کم چربی، سبزی و میوه به ویژه آنهایی که دارای ترکیبات اگزالات و فیتات نیستند از دیگر توصیه‌های رژیمی‌است که این متخصص تغذیه پیشنهاد می‌کند. در همین رابطه جایگزین کردن غذاهای مملو از انواع گوشت‌های قرمز و سفید به جز آبزیان و رژیم‌های تهیه شده از منابع گیاهی و تکمیل آنها با شیر یا ماهی فرپز، کبابی یا بخار پز، بدون سرخ کردن در روغن نیز می‌تواند بسیار مفید واقع شود. از جمله غذاهای دیگری که متخصصان تغذیه استفاده از آنها را تاکید می‌کنند منابع حاوی گلوکزآمین و کندورایتین است که از غذاهای حاوی کلاژن مثل استخوان‌ها و غضروف‌های حاوی ژلاتین فراهم می‌شوند. مواد غذایی نظیر پاچه، پای مرغ و قلم است که خوشبختانه در حال حاضر در کشور ما سوپ‌های تهیه شده از آنها به عنوان یک غذای سنتی و مناسب به کار برده می‌شود.


كلید طلایی

سرلوحه اقدامات تغذیه‌ای درهر دو جنس (زن و مرد) و در هر سنی، کاهش تدریجی اصولی و علمی‌اضافه وزن و چاقی‌هایی است که در هر درجه از پیشرفت قرار دارند. بنابراین، درمان و پیشگیری این بیماری پیر و جوان نمی‌شناسد و با رعایت برخی از اصولی که دکتر مظهری پیشنهاد می‌کند یعنی یک رژیم غذایی متعادل، متناسب و متنوع (با توجه به مقدار انرژی مورد نیازفرد) با در نظر گرفتن سن، جنس، وضعیت فیزیولوژیکی، قد و وزن و فعالیت‌های بدنی و زمینه‌های ژنتیکی به طور کلی می‌توان با کاهش میزان كالری دریافتی روزانه به میزان 250 یا 350 حداکثر تا 750 کیلو کالری، از شدت بیماری کم کرد یا در برخی از موارد بروز این بیماری را به تاخیر انداخت.


مشکل لاغری

تا به حال دیده اید فردی لاغر به آرتروز دچار شده باشد؟ قطعاً بله. البته شاید با این پاسخ، افراد لاغر مبتلا به آرتروز شاکی بشوند. در توضیح این مساله دکتر مظهری می‌گوید:«این موضوع به این معنا نیست که افراد لاغر از دسترس آرتروز در امان هستند بلکه مفهوم این جمله داشتن یک رژیم غذایی درست است. زیرا افراد لاغری که وزن‌شان متناسب با قدشان نیست نیز احتمال دارد به آرتروز مبتلا ‌شوند. بنابراین، یک رژیم متعادل و درست برای تعدیل وزن به مفهوم کم کردن وزن و لاغر شدن نیست بلکه رعایت اصولی، علمی ‌و متعادل رژیم غذایی اصل هر اقدام محسوب می‌شود.»


حساسیت به غذا

آرتروز یك بیماری پیشرونده و مزمن است که بهبودی قطعی ندارد. به نظر می‌رسد در بسیاری از موارد، اولین مرحله اصلی در درمان آرتروز، رساندن وزن به حد ایده‌آل است. وزن اضافی باعث ایجاد فشار روی مفاصل و در نتیجه تشدید عوارض آرتروز می‌شود. دکتر مظهری در این رابطه با اشاره به مواد غذایی حساسیت‌زا می‌گوید: «10 تا 35 درصد مبتلایان به آتروز به نوعی به یکی از انواع مواد غذایی مصرفی حساسیت دارند. به این ترتیب که 4 تا 10 ساعت پس از مصرف ماده غذایی که به آن حساسیت دارند عوارض بیماری‌ها گسترش و شدت پیدا می‌کند. بنابراین، شناخت و حذف این مواد از رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد.» البته از آنجا که آمارها نشان داده‌اند40 درصد از مبتلایان به این بیماری، به درجات مختلفی به سوء تغذیه مبتلا هستند، به رغم توصیه بالا باید دقت شود که این گروه اخیر دچار کمبود یا عدم تعادل مواد مغذی دریافتی مختلف چه در بعد بیش خوری و چه در بعد کم خوری و عدم تعادل مواد مغذی نشوند زیرا در صورت این اتفاق رفع کمبود آنها مهم است.

آرتروز دارید؟ این غذاها را نخورید

دکتر مظهری مصرف چربی‌های اشباع، روغن‌های هیدروژنه یا جامد، غذاهای پرچرب و سرخ کرده و شکر را توصیه نمی‌کند چرا که این مواد غذایی با ایجاد اسیدیته بالای محیط داخلی مفاصل، باعث درد بیشتری در مفاصل و در نتیجه التهابات آنها می‌شوند. وی در ادامه در صورت امکان، حذف موارد زیر را در کاهش شدت بیماری آرتروز موثر می‌داند:

• مهارکننده‌های جذب کلسیم نظیر گوشت قرمز، لبنیات، تخم مرغ، الکل، قهوه، اکثر شیرینی‌جات و نمک اضافی

• غذاهای دارای اگزالات بالا مثل اسفناج، زغال اخته، آلوها و ریواس

• غذاهای ایجادکننده تورم مانند، تمامی ‌چربی‌های حیوانی، لبنیات، دانه‌های چرب، کره گیاهی

 
منبع: salamatiran.com -دکتر ضیاءالدین مظهری (متخصص تغذیه)
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

7 راه برای جوان نگاه داشتن مفاصل

با افزایش سن درجاتی از آرتروز همه افراد را تهدید می‌کند. اما نوع و رویه زندگی هم در ایجاد و کندی روند پیشرفت آرتروز نقش مهمی دارد. رعایت این 7 نکته باعث می‌شود مفاصل کمی دیرتر دچار آرتروز شوند.

 

1- خود را کمی سبک کنید.
افزایش وزن باعث افزایش آرتروز و دردهای مفصلی می‌شود بنابراین با کاهش دادن فشار را روی مفاصل کاهش دهید. با کاستن از وزن اضافی مفاصل زانو، ران بار کمتری را تحمل می‌کنند و دیرتر دچار فرسایش می‌شوند.

2- رژیمی برای تسکین آرتروز سعی کنید در انتخاب غذا کمی بیشتر دقت کنید و حوصله به خرج دهید. رژیم غذایی سرشار از غلات و حبوبات سبزی‌ها و میوه‌های تازه و ماهی و رژیمی بدون چربی‌های جامد و قند به حفظ سلامت مفاصل شما کمک می‌کند.
3- ورزش کنید.
اما از نوع ملایم انجام ورزش‌هایی که فشار زیاد به مفاصل وارد نکند می‌توانند سبب کشیدگی عضلات اطراف مفاصل شود و به حفظ سلامت مفاصل کمک کند. ورزش کردن باعث رها شدن اندورفین به بدن می‌شود و افسردگی را کاهش داده و باعث می‌شود شما احساس بهتری داشته باشید.
 
4- مفاصل را در ورزش شرکت دهید.
گاهی اوقات ما تمایل داریم که فقط برخی از اندام‌های‌مان را ورزش دهیم اما لازم است که مفاصل بدن را هم در طیف کوچکی تحرک دهیم. اگر مفاصل شما سخت و دردناک است اول با یک ارتوپد مشورت کنید و سپس از او در مورد ورزش‌های خاص مفصلی سوال کنید.
5- نشستن صحیح را بیاموزید.
داشتن وضعیت صحیح هنگام نشستن به حفظ سلامت کمر و مفاصل شما کمک شایانی می‌کند. تغییر وضعیت بدن و جابه‌جایی برای بدن باید به نحو صحیح صورت گیرد.
6- اتاق راحت داشته باشید.
رختخواب و مبلمان خانه شما نباید موجب ناراحتی شما شود رختخواب شما باید کاملا طبی بوده و صندلی مخصوص‌تان باید محلی برای قرار دادن پاهای‌تان داشته باشد.
7- هنگام بلند شدن مراقب باشید برای کاهش فشار روی مفاصل کوچک هنگام بلند شدن از مفاصل بزرگ کمک بگیرید. از بلند کردن کیف و چمدان سنگین خودداری کنید و سعی کنید به جای حمل کیف از کوله استفاه کنید. به جای نگه داشتن وسایل خود با انگشتان بیشتر از کف دست خود کمک بگیرید.
 
منبع : salamatiran.com
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

هشت روش مراقبت از مفاصل

بهترین روش برای مراقبت از مفاصل حفظ قدرت و سلامت ماهیچه ها، استخوان و رباط ها می باشد و بهترین روش برای رسیدن به این هدف عبارتند از:

1- مراقبت از وزن مناسب:

وزن خود را کنترل کنید . این بهترین کمک برای حفظ سلامت مفاصل شماست. از جمله مهمترین مفاصلی که وزن شما را تحمل می کنند عبارتند از:زانوها، استخوان لگن و کمر. شاید به همین خاطر است که اغلب مشکلات مفصلی نیز در همین نواحی بروز می کند. به موازات افزایش وزن و به مرور زمان فرسودگی مفاصل دو چندان می شود. در حالی که کاهش وزن ، فشار وارد به این نواحی را در حد قابل توجهی کاهش می دهد.

2- تحرک و ورزش را فراموش نکنید:

ورزش موجب کاهش وزن می شود. تحقیقات نشان می دهد که تمرینات ایروبیک باعث کاهش التهاب مفاصل می شود. از طرفی عدم تحرک ، اعتیاد به کامپیوتر و تلویزیون باعث بروز درد مفاصل می شود. عدم تحرک به معنای سفت و سختی مفاصل است. پس تحرک را فراموش نکنید.

3- تقویت ساختمان ماهیچه ای:
ماهیچه های قوی محافظ مفاصل هستند،اگر ماهیچه کافی ندارید و به اندازه کافی قوی نیستند ، به مفاصل ضربه و فشار وارد می کنید ، به خصوص زانوها که باید تمام وزن بدن را تحمل کنند. ورزش های ویژه قدرتی به ساختمان سازی ماهیچه ای کمک به سزایی می کند.

4- ماهیچه های شکمی و بخش مرکزی بدن را تقویت کنید:
اختصاص ورزش های ویژه برای تقویت این بخش لازم است . تقویت ماهیچه های شکمی نیز باعث حفظ تعادل می شود و از آسیب به مفاصل جلوگیری می کند.

5- محدودیت ها و ناتوانی های خود را بشناسید:
بعضی از فعالیت ها و ورزش ها برای بعضی از مفاصل سخت و آسیب رسان است و بنابر این ممکن است بعد از آنجام آن احساس درد کنید. به طور کلی گفته می شود که چنانچه بعد از انجام تمرینات بیش از 45 دقیقه درد در نواحی فعال احساس کردید باید در دفعات بعدی به طور سبک تر و ملایم تر اجرا کنید.این دردها به این معنا است که مفاصل شما بیش از اندازه در هنگام ورزش تحت فشار بوده است و این هدف ما نیست.

6- مراقب وضع و یا فرم بدن خود باشید.
خمیدگی و عدم استواری برای مفاصل خوب نیست. سعی کنید چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده ، استواری و راست قامتی خود را حفظ کنید.این حالت استوار موجب حفاظت از مفاصل گردن تا زانو می شود. حتی در هنگام حمل اشیا نیز استواری خود را حفظ کنید. مثلا اگر کوله پشتی به دوش دارید روی دو شانه خود وزن آن را توزیع کنید.

7- از یخ استفاده کنید:
یخ نقش به سزایی در کاهش درد مفاصل دارد.از تورم و درد مفاصل می کاهد . اگر در بخش مفاصل دچار زخم و جراحت شدید، از کیسه یخ به مدت کمتر از 20 دقیقه استفاده کنید.البته توجه داشته باشید پارچه یا کیسه قرار داده و روی مفاصل بگذلرید.

8- تغذیه مناسب:
تغذیه مناسب و سالم به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. در رژیم غذایی روزانه خود به قدر کافی از غذای کلیسم دار تناول کنید. به عنوان مثال ماست، کلم بروکلی و ساده و انجیر سرشار از کلیسم است. بعلاوه ویتامین c در کاهش احتمال پوکی ا ستخوان نقش موثری دارد ، پس از خوردن پرتقال غافل نشوید.

 
منبع : parsine.com
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

غذاهایی با قدرت هضم سریع

در این مقاله قصد داریم حقایقی در مورد غذاهایی که به متابولیسم سرعت می بخشند را نعرفی نمائیم.

 

سرعت دور موتور خود را بیشتر کنید:
متابولیسم روندی است که درآن کربوهیدراتها،چربی و پروتئین غذایی که میخورید برای تأمین انرژی مورد نیاز بدن به منظور ساخت و حفظ خود شکسته می شود.تغذیه مناسب باعث عملکرد خوب بدن و سرعت متابولیسم می شود.میزان کالری ای که می خورید،ژن و میزان کالری ای که هنگام خوردن و و فعالیت کردن می سوزانید متابولیسم شما را مشخص می کند. بدن ابتدا کربوهیدرات سپس چربی و در آخر پروتئین را می شکند.غذایی که می خورید 5 تا 10 درصد سرعت متابولیک شما را می سازد .

کابینت های خود را پر کنید:
غذاهایی که متابولیسم شما را سریعتر می کنند،سبزیجات،میوه،پروتئین کم چربی،ماهی،چربی های سالم و غلات سبوس دار هستند.هنگامیکه خرید می کنید دنبال اسفناج،کلم بروکلی،هویج،مارچوبه،کلم،چغندر،لوبیا و سبزیجات برگ دار و تیره بگردید.هر نوع میوه ی تازه برای شما مفید است اما توت سیاه،هندوانه،سیب،مرکبات و گوجه فرنگی را نیز امتحان کنید.مرغ و خروس بدون پوست و تخم مرغ منابع بسیار خوب پروتئینی هستند.اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی با سوزاندن 400 کالری در روز،متابولیسم شما را تقویت می کنند . هنگامیکه آنزیمهای سوزاننده چربی در بدن افزایش پیدا می کنند،چربی های ذخیره شده میسوزند.اگر ماهی نمی خورید،کپسولهای امگا 3 که حاوی میزان متوسط 300 میلی گرم ای پی ای و دی اچ ای می باشد را بخورید.چربی های سالم مانند بادام زمینی و گردو بخورید.غلات سبوس داری که در برنج قهوه ای رنگ،برشتوک،جو و جو دوسر یافت می شود نیز متابولیسم را سریع تر می کند.غذایی مصرف کنید که دارای ویتامین ب،منیزیم و فیبر باشد تا متابولیسم تان سریعتر انجام گیرد.
 
فراوانی چیزهای خوب:
کنترل پروتئین بسیار مهم است.چون این نوع غذاها مفیدند که نباید خودتان را خفه کنید.چند نوع غذا را به مقدار کم بخورید و در طول روز غذاهای سبک سالم میل کنید.یکی از عادتهای خوب،خواندن برچسب مواد مغذی نوشته شده روی ظرف حاوی غذا است.این برچسب ها به شما میگویند که میزان مصرفتان چقدر باید باشد و مواد مغذی موجود در هر وعده چه چیزهایی هستند .

هنگام خوردن آن را بسوزانید:
میزان کالری ای که مصرف می کنید را بدانید.برچسب های مواد مغذی،میزان کالری داخل هر وعده را به شما می گویند . غذاهایی وجود دارند که کالری منفی دارند و نسبت به غذای موجود در آنها کالری بیشتری درطول هضم می سوزانند.برای اکثر افراد ، بسته به جنس و سایز آنها میزان سالم کالری روزانه بین 2200 و 2800 است .

خوردن را متعادل کنید:
با خوردن غذاهای سالم به متابولیسم خود سرعت ببخشید و رژیمتان را با وارد کردن عادتهای غذایی مناسب دیگر کامل کنید . در طول روز آب فراوانی بنوشید.شش تا هشت لیوان خوب است.حداقل هفته ای 3 بار ورزش کنید.برای ساخت بهتر عضله از وزنه استفاده کنید تا به تحریک متابولیسم اتان کمک بشود.
 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

بگو چه بیماری‌ای داری تا بگویم چه میوه‌ای بخوری!

بگو چه بیماری‌ای داری تا بگویم چه میوه‌ای بخوری!

اگر می‌خواهید درمان درد خود را بیابید و بدانید چه میوه‌ای برای آن خوب است، با ما همراه شوید.
 
جالب است بدانید که میوه‌ها خواص بسیاری از جمله خواص ضدپیری دارند و نه تنها می‌توانند سبب زیبایی پوست و تناسب اندام فرد مصرف‌کننده شوند، بلکه می‌توانند روند پیری را در او عقب انداخته و حتی انواع بیماری‌ها را درمان کنند.
*خستگی مفرط :
دلیل خستگی مفرط معمولا کم‌خونی است، یعنی زمانی اتفاق می‌افتد که میزان تجمع هموگلوبین در خون کاهش یابد. کم‌خونی سبب اکسیژن‌رسانی کم‌تر شده و به دنبال خود ضعف، رنگ‌پریدگی و خستگی را به دنبال می‌آورد. مصرف موادغذایی غنی از آهن و ویتامین‌ها B12 مثل اسفناج، بادام، عدس، لوبیا قرمز و گوشت گاو و گوسفند می‌تواند درمان این درد باشد.

*مشکلات پوستی:
محیط، نور آفتاب، آلودگی هوا و سیگار می‌تواند سبب آسیب‌دیدگی پوست شود. برای آنکه از بروز اولین چروک‌ها پیشگیری کنید و پوست خود را صاف و شفاف نگه دارید، بهتر است مواد غذایی غنی از ویتامین A، C و E و سلنیوم مصرف کنید. مصرف انگور، آواکادو، پیاز، تربچه، بادام و چای سبز می‌تواند به سلامت پوست و برطرف شدن مشکلات پوستی کمک کند.
*مشکلات مربوط به مو:
برای آنکه موهایی محکم و زیبا داشته باشید، بهتر است موادغذایی غنی از آهن و ویتامین A مثل آلو یا کلم‌چینی بخورید. گوشت گاو، میگو، اسفناج و بادام از آنجا که حاوی زنیک و آهن هستند بسیار مفیدند. زنیک طول عمر خود را افزایش داده و نه تنها مانع از ریزش سریع آن می‌شود، بلکه محرک رشد مجدد موهاست.
*واریس:
موادغذایی حاوی ویتامین C، مس و ترکیبات فنولی از بروز واریس پیشگیری می‌کنند. به افرادی که مبتلا به واریس هستند توصیه می‌شود لیمو، گردو و چای سبز مصرف کنند.
*مشکلات خواب داشتن :
خواب خوب خود کلید اصلی داشتن تناسب اندام، پوست درخشان، چشمان براق و... است. برای داشتن خوابی خوب بهتر است موادغذایی حاوی قندهای طبیعی مصرف کنید تا تعادل گلیسمی در خون شما برقرار شود. از جمله مواد غذایی توصیه شده می‌توان به کشمش، غلات کامل، لوبیا قرمز، عدس و آلو اشاره کرد.*
 
ضعف حافظه :
ویتامین E، منیزیم و ویتامین B می‌تواند جلوی ضعف حافظه را بگیرد. مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین ویتامین C، E و سیلیسیوم گیاهی می‌توانند سبب افزایش حافظه شوند. از جمله موادغذایی توصیه شده برای بالا بردن حافظه گیاه جینسینگ، کلم‌سبز و کلم‌پیچ، گردو، گندم کامل، انبه، میگو، تخم‌ آفتاب‌گردان و جعفری است.
زرده تخم‌مرغ هم غنی‌ترین ماده غذایی حاوی کولین است. کولین به ارگانیسم در تبدیل چربی به اسیتیلکولین کمک می‌کند و نقشی مهم در مکانیسم حافظه دارد.
*بیماری‌های قلبی:
معمولا به کسانی که مبتلا به ناراحتی‌های قلبی‌اند توصیه می‌شود موادغذایی حاوی چربی‌های اشباع مثل کره، پنیر، همبرگر و... مصرف نکنند چون چربی اشباع سبب بالا رفتن کلسترول خون می‌شود. در عوض بهتر است موادغذایی حاوی اسیدهای چرب منوی غیراشباع، فلاونوییدها و فیبر مصرف کنند. این ترکیبات در برخی روغن‌ها مثل روغن زیتون و برخی مواد غذایی و میوه‌ها مثل انگور، خربزه، آواکادو، بروکلی، ماهی ساردین، صدف و چای سبز موجود است.
*بیماری‌های چشمی:
حتما شنیده‌اید که می‌گویند برای پیشگیری از ضعیف شدن چشم هویج بخورید. جالب است بدانید تمام میوه‌ها و سبزیجات قرمز و نارنجی رنگ حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های A،C، E و لوتنین هستند و می‌توانند سبب وضوح دید شوند. به جز هویج توت‌فرنگی، تخم‌مرغ، زردآلو، چغندر و کدوتنبل هم قدرت دید شما را افزایش می‌دهد.
*ناراحتی‌های استخوانی:
پوکی استخوان یا دیگر بیماری‌های استخوانی مربوط به پیری می‌شوند. مصرف موادغذایی غنی از کلسیم و ویتامین D می‌تواند از مبتلا شدن به این بیماری‌ها پیشگیری کند. به همین دلیل توصیه می‌شود موادغذایی نظیر بروکلی، اسنفاج، شیر، ماست، روغن زیتون، نارگیل و شاه‌ماهی مصرف کنید.

*مشکلات گوارشی:
مصرف موادغذایی حاوی فیبر مثل میوه و سبزیجات و نوشیدن حداقل 5/1 لیتر آب در روز به هضم و دفع راحت‌تر کمک می‌کند. در صورتی که دچار سنگینی معده یا سوزش هستید، بهتر است موادغذایی اسیدی مثل پنیر، گوشت قرمز و مرکبات را از برنامه غذایی خود حذف کنید. مصرف میوه‌هایی مثل انگور، موز، گندم کامل و برنج قهوه‌ای می‌تواند مفید باشد.
*مشکلات مفصلی:
التهابات و درد مفاصل از جمله بیماری‌های است که لازم است به خاطر آن به پزشک مراجعه کنید. مصرف میوه و سبزی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها مثل گردو، غلات و ماهی‌های چرب می‌تواند از بروز این ناراحتی‌ها پیشگیری کند. سیب، اواکادو، دانه گندم کامل و روغن زیتون هم مفید است.
 منبع : salamatiran.co
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید یک لیوان آب بنوشید، این کار هم به لاغر شدن کمک می‌کند و هم باعث شادابی پوست و کار بهتر دستگاه گوارشی می‌شود.

به گفته یک متخصص تغذیه، افرادی که سه مرتبه در روز قبل از هر وعده غذایی ۵/۱ لیتر آب می‌نوشند، طی ۱۲ هفته به طور متوسط ۴ الی ۵ کیلو از وزنشان کاسته می‌شود.

دکتر سپیده فرشچی گفت: نوشیدن آب قبل از غذا سبب پرشدن فضای معده و کاهش اشتها و احساس گرسنگی می‌شود، افرادی که قبل از غذا آب می‌نوشند کمتر غذا می‌خورند و در نتیجه لاغر می‌شوند.

وی تصریح کرد: تاثیر نوشیدن آب در افزایش متابولیسم بدن همانند تاثیر ورزش در این امر است. همچنین نوشیدن آب سرد نیز باعث کاهش وزن بیشتری می‌شود. نوشیدن آب سرد، کالری بیشتری از بدن می‌سوزاند و باعث می‌شود بدن سریع‌تر آب را جذب کند.

دکتر فرشچی افزود: هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید یک لیوان آب بنوشید، این کار هم به لاغر شدن کمک می‌کند و هم باعث شادابی پوست و کار بهتر دستگاه گوارشی (جلوگیری از یبوست) می‌شود. هنگامی که فرد بیشتر آب می‌نوشد بیشتر هم ادرار خواهد کرد که این کار باعث می‌شود آب‌هایی که از قبل در بدنتان جمع شده است، دفع شود. بنابراین برای اینکه دستگاه گوارش بهتر کار کند، لازم است آب بنوشید

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

«روی» و تاثيرات آن در بدن

از آن جایی که « روی » یک ماده بسیار ضروری برای انسان است و در صورت کمبود، عوارض خطرناک و جبران ناپذیری ایجاد می‌کند، به نقش...
 

هر ماده غذایی برای این که بتواند نقش موثری در بدن ایفا کند، افزون بر سالم و تازه بودن باید تامین کننده نیازهای بدن انسان به منظور رشد و نمو و فعالیت های روزانه نیز باشد. در مصرف انواع موادغذایی لازم است به مواد معدنی مورد نیاز بدن توجه بیشتری شود.

مواد معدنی ضروری بدن آن دسته از موادی هستند که معمولا به صورت ترکیب با سایر موادغذایی و یا به صورت نمک های آلی و غیرآلی وجود دارند که می‌توان آنها را به دو دسته عناصر اصلی و عناصر ناچیز تقسیم کرد.

 از دسته اول ساده ترین مثال کلر و سدیم است که مصرف آن به صورت نمک طعام متداول است؛ اما عناصر ناچیز یا ریزمغذی‌ها شامل: مس، آهن، روی، ید، کبالت، منگنز، فلوئور و مولیبدن به اختصار است.

از آن جایی که « روی » یک ماده بسیار ضروری برای انسان است و در صورت کمبود، عوارض خطرناک و جبران ناپذیری ایجاد می‌کند، به نقش مفید این عنصر می‌پردازیم.

« روی » بعد از آهن بیشترین درصد مقدار ریزمغذی مورد نیاز بدن را به خود اختصاص داده است.

این عنصر فعال کننده بیش از دهها آنزیم دربدن موجودات زنده است و در سلامت جسمانی انسان نقش موثری ایفا می‌کند.

براساس آمار حدود 50درصد کم خونی شایع در جامعه، حاصل کمبود تلفیقی دو عنصر آهن و روی است، اما در کشور ما بیشتر به آهن اهمیت داده می‌شود و نقش مفید « روی » فراموش شده است.

کمبود « روی » در ایجاد خستگی زودهنگام بی تاثیر نیست.

عوارض ناشی از آن کاهش رشد جسمانی، تاخیر در بهبود زخمها و آسیبهای پوستی، ریزش مو، بی اشتهایی و اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی، کوتاهی قد، نارسایی بلوغ جنسی در مردان و کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری های عفونی است. اختلال در تفکر، رفتار، خلق و خو و نیز کاهش توانایی یادگیری حاصل از کمبود روی نشان دهنده اهمیت این عنصر در فیزیولوژی مغز است.

سلولهای بدن از گلوکز استفاده می‌کنند که در این میان عنصر « روی » نقش موثری در جذب گلوکز از سوی سلولها را به عهده دارد.به همین دلیل در افرادی که قند خون آنها بالاست و از انسولین استفاده می‌کنند، نقش « روی » در کاهش میزان قند خون این افراد بی تاثیر نیست و همزمان با انسولین می‌تواند از دیابت و عوارض آن جلوگیری کند.

« روی » یکی از عناصر تشکیل دهنده مینای دندان است و کمبود آن سبب تسریع در خرابی و پوسیدگی دندان خواهد شد. همچنین کمبود آن در زنان باردار موجب زایمان زودرس و اختلال در رشد جنین و کاهش وزن نوزاد می‌شود. مصرف « روی » در دوران بارداری در زیبایی نوزاد نیز موثر است.

از نظر علم پزشکی، « روی » در معالجه بسیاری از بیماری‌ها از قبیل؛ سرماخوردگی، آسم، دیابت، کم کاری غدد خصوصا تیروئید، آلزایمر، وزوز گوش، عفونت مثانه، درد عضلات، انواع سوختگی‌ها و نیز استرس های عصبی نقش بسیار مهمی دارد.

«روی» بیشتر در غذاهایی با منبع حیوانی و فرآورده‌های لبنی، تخم‌مرغ و غلات یافت می‌شود.

منابع عمده روی، صدف، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، غلات آسیاب نشده، حبوبات، شیر و فرآورده‌های آن است؛ اما میوه‌ها و سبزی های برگ سبز منابع فقیر این عنصر هستند. در صورت تشخیص پزشک و نیاز بدن، این عنصر به صورت قرص تجویز می‌شود.

کمبود «روی» افراد را دچار کوتاهی قد می‌کند.

نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |

هشدار درباره مصرف آب میوه پس از غذا

افراد چاق در صورتی كه پس از وعده های غذایی ، آب میوه بنوشند ، به افزایش تری گلیسیرید خون دچار می شوند . قند فروكتوز موجود در ...

به گزارش شبكه خبر، شواهد علمی نشان می دهد ، افراد چاق در صورتی كه پس از وعده های غذایی ، آب میوه بنوشند ، به افزایش تری گلیسیرید خون دچار می شوند .
بر اساس شواهد ، قند فروكتوز موجود در آب میوه ، باعث افزایش چربی غذا می شود .
چون افزایش تری گلیسرید خون از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت به ویژه در افراد چاق است ، به همه افراد چاق توصیه می شود از مصرف آب میوه پس از غذا خودداری كنند.
 
منبع:salamatnews.com
نوشته شده توسط راستين  | لینک ثابت |